Čištění chemicky kontaminované vody a zejména půdy je velmi nákladné. Hledají se proto technologie, které by tento proces zlevnily. Jednou z nadějných cest dekontaminace je použití mikroorganismů a rostlin.
Biologická degradace škodlivých chemikálií je proces pomalý a dosud málo účinný. Existují však metody genového inženýrství, jimiž lze tyto organismy vybavit vlastnostmi, které by celý proces zlepšily. Výzkum badatelů z Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) AV ČR, v.
v. i., vychází z bakterií izolovaných z kontaminovaných půd a podzemních vod v oblastech několika vojenských újezdů a chemických průmyslových podniků. Prvním úkolem je přečíst celou dědičnou informaci izolovaných bakteriálních kmenů a identifikovat geny, které bakteriím nejen dovolují přežít v nepříznivých podmínkách, ale které jim dokonce umožňují cizorodé škodlivé chemikálie využít jako zdroje energie a stavebního materiálu pro své množení.
Jednou ze studovaných bakterií je Achromobacter xylosoxidans – mikroorganismus, který degraduje nebezpečné rakovinotvorné sloučeniny. Badatelé z ÚMG AV ČR již přečetli jeho dědičnou informaci a pomocí ní našli příslušné metabolické dráhy.
Dalším krokem nyní bude izolovat mikroorganismy z jiných lokalit a využít jejich geny ke konečnému sestavení účinného nástroje pro biologickou dekontaminaci půdy a vody.
-tisková zpráva AV ČR-