Pohyb vojáků na bojišti může být ztížen řadou nepříznivých povětrnostních podmínek. Do cesty se jim může postavit vítr a prach, mlha, dýmovnice nebo jen docela obyčejná tma. Důvodů k tomu, aby se inženýři pracující ve službách armády snažili přijít se zařízením, které vojákům v těchto ztížených podmínkách napomůže s orientací, je tedy celá řada.
Posledním z takových zařízení je i tzv. „haptický pásek“, který komunikuje s tělem vojáka prostřednictvím dohodnutých signálů v podobě vibrací. Tuto pomůcku stvořili inženýři z Armádního výzkumného úřadu v Severní Karolíně pod vedením Elmara Schmeissera.
Pásek je omotán okolo trupu vojáka a obsahuje osm elektrických motorků, kterým jejich vynálezci přezdívají „taktilní aktuátory” čili zkráceně „taktuátory”. Těchto osm taktuátorů vibruje na frekvenci 250 Hz, což je dost na to, aby tělo získalo signál, kterým směrem se má vydat.
Správný směr nachází zařízení díky napojení na GPS, obsahuje také akcelerometr a digitální kompas. Díky této kombinaci rozpozná zařízení směr pohybu i momentě, kdy voják například leží.
V současné době pracují vědci ještě na digitální rukavici, která by dokázala snímat pohyby ruky velitele bojové čety. Jeho pokyny by se tak mohly přenášet přímo na tělo jeho podřízených vojáků a bojová jednotka by byla schopná vykonávat své povinnosti i naprosto nevhodných atmosférických podmínkách.