Vědci z Národní geofyzikálního výzkumného institutu v indickém Hyderabadu objasnili svou novou metodu, která využívá měření elektrické vodivosti ve skalnatém terénu před a po monzunovém období. Tak může pomoci sledovat kudy a s jakou intenzitou prosakuje voda, může pomoci najít místa, kde se voda hromadí v podzemních rezervoárech a skalních puklinách.
Obvykle jsou takové údaje získávány pomocí sondážních vrtů nebo průzkumu podzemních prostor a to jsou zdlouhavé, náročné a nákladné procesy. Nová metoda by mohla výrazně usnadnit technologicky i ekonomicky přístup ke zdrojům čisté vody.
Vědci ji otestovali v porovnání s klasickými vrty na území o rozloze asi 60 km2, kde jsou průměrné roční srážky 750 mm, s převážně žulovým podložím. Voda v té oblasti byla vyčerpaná, snížila se hladina a narušil se plynulý a spojitý systém podzemních vod, který se nyní doplňuje pouze během monzunového období.
Testy ukázaly, že metoda měření vodivosti je spolehlivá pro průzkum i v tak nepříznivém a obtížném terénu a vědci si slibují její rozsáhlejší využití.