Co by to bylo za turistickou destinaci, kdyby v ní nestál hotel? I když, pravda, tento hotel, o kterém bude řeč, zas tak úplně stát nebude. On se bude totiž vznášet, a to ve výšce 250 kilometrů nad povrchem Země.
Turisté trávící prázdniny ve vesmíru nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Samozřejmě, takový výlet do volného kosmického prostoru není nijak levný, dovolit si jej mohou jen výjimečně movití lidé. První vesmírný turista Američan Dennis Tito zaplatil za sedm dní pobytu v kosmu 20 milionů dolarů, což znamená, že každá minuta jeho dovolené vyšla na 45 000 korun. Od Titova letu, který se uskutečnil v roce 2001, se pak do kosmu podívalo ještě dalších šest lidí se statusem vesmírného turisty.
První hosté již za pět let
Vesmírný hotel by nad našimi hlavami mohl kroužit již v roce 2016. Není asi náhoda, že za projektem stojí ruské firmy, které v tomto zvláštním odvětví cestovního ruchu vidí velkolepé komerční příležitosti. Kosmická ubytovna již má svůj název: CSS, pod kteroužto zkratkou se skrývá Commercial Space Station, tedy komerční vesmírná stanice.
Projekt jistě ocení astronauti, kterým se dosud návštěvníci ze Země pletli pod nohama a dost často jim lezli na nervy. Stanice CSS turisty od astronautů oddělí, takže profesionálové na turisty nebudou muset dohlížet a neustále zjišťovat v čem se ten milionář zase šťourá. Počet modulů stanice zatím není dosud daný, podle autorů projektu bude záležet na poptávce. Jisté zatím je, že první modul bude mít čtyři kabiny, do kterých se vejde celkem sedm lidí. Kolem Země bude CSS kroužit ve výšce o 100 kilometrů nižší než stanice ISS, takže v případě nouze ji posádka mezinárodní stanice bude moci využít jako útočiště. Vesmírný hotel by měl turistům sloužit po dobu patnácti let.