Neutrina patří k nejpodivnějším „členům“ dnes již velmi široké rodiny subatomárních částic, které jsou zahrnuty do tzv. „standardního modelu“. Dnes vědci běžně rozlišují 3 jejich typy: elektronové, mionové a tauonové.
Některé tyto částice byly v minulosti již dokonce přichyceny při tom, že přecházejí jedna v druhou. Těmto neovyklým procesům se říká neutrinové ocilace.
Japonský experiment T2K nedávno dodal do seznamu oscilací další, dříve neznámou položku. V tomto experimentu vyslali vědci vytvořené urychlovačem částic v Tokai. V zápětí pak vyslali paprsek neutrin do neutronového detektoru Super-Kamiokande, který je umístěn ve 295 km vzdálené Kamioce.
Experiment byl sice přerušen díky katastrofálnímu japonskému zemětřesení, první data se však již podařilo získat a jejich analýza byla nedávno uveřejněna.
Japonským vědcům se podařilo „přichytit“ neutrina při doposud neznámém typu ocilace. Několika z nich bylo z původního místa vysláno jako muonové neutrino, do cílové stanice dorazily jako neutrina elektronová.
Vědci sami však upozorňují, že s interpretací výsledků musí být vědecký svět velmi opatrný. Zatím se totiž podařilo zachytit pouze 6 částic, které prošly proměnou.