Demokratická republika Kongo je zemí rovníkové Afriky, jejíž velikost je rovná prakticky rozloze západní Evropy. Její rozsáhlé pralesy, které skýtají životní prostor velkému počtu živočišných druhů, se však obrovským tempem vyprazdňují.
Za „syndromem prázdného pralesa“ nestojí opět nikdo jiný, než člověk. Na vině je tentokrát intenzivní lov divoké zvěře pro maso, známé na černém trhu pod komerční začkou „bushmeat“.
Toto maso může pocházet z nejrůznějších druhů obratlovců, velký problém však představuje zeména pro populace velkých afrických primátů, tedy šimpanzů, bonobů a goril. V hlavním městě Konga Kinhase se proto nedávno sešla komise expertů na ochranu přírody, kteří se snaží vytýčit cestu, jak s tímto pytláctvím, jehož roční obrat se pohybuje okolo 72 milionů dolarů, zatočit.
Odborníci se shodli na tom, že ideální náhradou za „bushmeat“ pocházející ze vzácných tvorů může být maso obřích hlodavců z čeledi řekomyšovitých (Thryonomyidae), které jsou známé spíše pod anglickou přezdívkou „třtinové krysy“.
Jak již jejich přezdívka napovídá, jsou tito statní hlodavci velikosti králíka běžnými škůdci v plantážích cukrové třtiny. Jejich lov ve volné přírodě je již tradičním zdrojem „bushmeatu“. Podle expertů by možná stačilo, kdyby se afričtí farmáři na chov těchto krys začali specializovat. Požadavky trhu by tak byly naplněny a vzácná divoká zvířata by byla ušetřena.