Světovou premiéru mimo sci-fi produkci měl materiál, který mění svou pevnost pouhým stisknutím tlačítka. Během několika vteřin může měnit své vlastnosti v pravý opak prostřednictvím změn v elektronové struktuře materiálu a může přecházet mezi podobou tvrdou a křehkou a podobou měkkou a tvárnou.
Co dělá tuto možnost tak zajímavou je to, že tato transformace může být jednoduše řízena elektrickými signály. Možná se vám vybaví scéna z laboratoří ve filmu Batman begins, slavný létací plášť fungoval na stejném principu.
Tento objev otevírá dveře nepředstavitelnému množství různorodých aplikací, může se stát skutečným „průlomem v materiálových vědách“.
Aby bylo možné vyrobit tento inovativní materiál, používají vědci poměrně jednoduchý proces se špatnou pověstí – korozi. Typicky drahé kovy, jako je zlato nebo platina, jsou umístěny v kyselém roztoku.
V důsledku vzniku korozního procesu se v kovu tvoří nanostruktura – síť pórů a kanálků, které jsou vyplněny vodivou kapalinou. Toto neobvyklé alchymické „manželství“ kovu a kapaliny, jak jej vědci nazývají, umožňuje vlastnosti materiálu měnit pouhým stisknutím tlačítka.
V zásadě lze vytvořit inteligentní, samoopravovatelný materiál s mnoha aplikacemi, které na své objevení teprve čekají.