Nové solárně termické zařízení je první, které dokáže vyrobit energii ze slunečního světla i tepla současně. Ve standardním systému solární článek dokáže využívat pouze část energie dodávané sluncem v daném okamžiku, protože využívá energii viditelného světla.
Neumí využít energii přicházející v podobě záření o větších vlnových délkách, tedy infračervené záření, teplo.
Design nových solárně-termických zařízení využívá tohoto tepla prostřednictvím integrovaného panelu malých průsvitných trubiček s pětimilimetrovým průměrem. Cirkuluje v nich olejovitá kapalina probarvená speciálním, patentem chráněným barvivem.
Viditelné sluneční světlo se přeměňuje na elektřinu díky polymerní fotovoltaické vrstvě na zadní straně trubiček. Tento proces spolu s teplem ze slunce ohřívá olej, který je pak veden do tepelného čerpadla.
Další výhodou je, že zatímco klasické solární články využívající energii viditelného světla jsou podle zeměpisné polohy účinné přibližně mezi desátou a druhou až třetí hodinou, nový typ kolektoru umožňuje využívat sluneční energii od východu do západu Slunce.
Schopnost zachytit světlo dopadající i v šikmých úhlech umožňuje použít ho pro různé typy střech. Zkoušky prokázaly až 30 % účinnost při přeměně sluneční energie, zatímco průměrná účinnost klasických solárních článků není větší než 8 %.
Výzkumníci a konstruktéři doufají, že se jim podaří tento nový typ zařízení uvést brzy na trh.