Projekt nazvaný anglicky Square Kilometre Array (SKA) bychom mohli přeložit jako „soustava antén o velikosti čtverečního kilometru“. Nemá jít o nic jiného, než o největší nástroj k teleskopickému „vyslýchání“ vesmíru, jaký kdy lidstvo společně připravilo.
Jak již název napovídá, má být soustava teleskopických antén tak velká, že zabere plochu celého čtverečního kilometru (tedy 1 miliónu čtverečních metrů). Složen má být ze celých 3 000 jednotlivých antén, rozesetých v okruhu více než 3200 km od centrálního uzlu.
Ze čtyř lokalit, které byly původně pro umístění tohoto obřího zařízení vybrány zůstávají ve hře stále poslední dvě: vyprahlá oblast Západní Austrálie a neméně suchý region Karoo v Jižní Africe. Definitivní rozhodnutí o umístění obřího zařízení by mělo padnout v průběhu příštího roku, počátek stavby je naplánován na rok 2016.
Ať již bude systém antén umístěn kdekoliv, již dnes je jisté, že k analyzování obrovského souboru dat, které bude dodávat, rozhodně nebudou stačit ani ty nejvýkonnější počítače. Rychlost, s níž by poskytoval data sloužící k ověřování neuvěřitelně širokého spektra astronomických teorií, by měla totiž být přinejmenším 10 000x vyšší, než je tomu u těch nejrychlejších současných zařízení.
I přes to, že centrum sítě bude tvořit jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa (v případě, že v soutěži zvítězí Austrálie, mělo by jít o třetí nejvýkonnější stroj světa roku 2010), výpočetní síla je stále slabá.
Vědci odhadují, že objem dat, který bude třeba „prosévat“, se rovná celkovému přenosu po celém internetu dnešních dnů.
Rozumnou alternativou se proto má stát metoda, známá ve světě počítačových expertů jako „cloud computing“. Nejde vlastně o nic jiného než o způsob, jak využívat kapacitu jednotlivých osobních počítačů k provádění výpočtů.
Zapojit se tak budou moci nejen profesionální astronomové, ale prakticky každý, kdo se o výzkum vesmíru zajímá. Mnoho takových nadšenců se jistě najde i mezi čtenáři 21. století.