Odborná porota projektu L´Oréal Pro ženy ve vědě vybrala
3 české badatelky, které si díky svým vynikajícím projektům rozdělí stipendium v celkové hodnotě 750 tisíc korun. Stipendium slouží k podpoře jejich vědecké činnosti. Společnost L´Oréal ve spolupráci s Českou komisí Unesco a Akademií věd České republiky udílí toto stipendium letos již po páté. .
[stream provider=video flv=x:/21stoleti.cz/wp-content/uploads/02-Tesarova_final.flv embed=false share=false width=490 height=368 dock=true controlbar=over skin=modieus.zip bandwidth=high autostart=false /].
[stream provider=video flv=x:/21stoleti.cz/wp-content/uploads/03-Vaisocherova_final.flv embed=false share=false width=490 height=368 dock=true controlbar=over skin=modieus.zip bandwidth=high autostart=false /].
[stream provider=video flv=x:/21stoleti.cz/wp-content/uploads/01-Krejci_final.flv embed=false share=false width=490 height=368 dock=true controlbar=over skin=modieus.zip bandwidth=high autostart=false /].
V letošním ročníku se do stipendijního programu přihlásilo 24 kandidátek. Z nich bylo do druhého kola vybráno 7 finalistek, které v pátek 15. dubna 2011 osobně prezentovaly poznatky a cíle své výzkumné činnosti před odbornou porotou.
Všechny práce splňovaly náročná kritéria, která byla podmínkou přihlášení. Nejlepší projekty vybírala osmičlenná odborná porota složená z představitelů Akademie věd České republiky v čele s předsedkyní prof.
RNDr. Helenou Illnerovou, DrSc. V porotě byli také zástupce České komise pro UNESCO a generální ředitel společnosti L´Oréal.
„Výběr 3 letošních stipendistek byl opravdu náročný, neboť všechny finálové projekty byly na vysoké úrovni. O tom, která z žen získá stipendium, rozhodovala kvalita jejich projektů a jejich předchozí výsledky publikované začasté v předních světových časopisech“ dodává k letošní účasti prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
Laureátky Stipendia L´Oréal pro ženy ve vědě 2011
RNDr. Alena Krejčí, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty JČU a Biologického centra AV ČR
Do programu se přihlásila s projektem zkoumajícím buněčné signalizace. Blíže jej vysvětluje: „Buněčná signalizace je chemický jazyk, který buňky používají k tomu, aby se mezi sebou domluvily a získaly informace o tom, co se děje v jejich prostředí.
My se snažíme zjistit, jak úroveň metabolismu ovlivňuje tuto signalizaci. Projekt, který jsem navrhla, se zabývá zobrazovací metodou umožňující sledovat hladinu metabolismu a korelovat ji s úrovní signalizace v buňkách.“.
Ing. Markéta Tesařová Ph.D., působí na 1. lékařské fakultě UK Praha
Druhá oceněná se do programu přihlásila s projektem, který se zabývá charakterizací nového proteinu nezbytného pro správné fungování buněčných organel mitochondrií a dostatečnou produkci energie v buňkách.
O svém projektu říká: „Mitochondrie jsou buněčné organely, jejichž hlavní funkcí je přeměna energie uvolněné z živin do molekuly ATP, formy energie dále využitelné buňkou. Mitochondriální onemocnění jsou způsobeny nedostatečnou produkcí ATP mitochondriemi a tvoří heterogenní skupinu chorob, které se mohou projevit ihned po narození nebo kdykoliv později až do dospělosti.
Výsledky projektu by měly přispět k objasnění patogenních mechanismů tohoto onemocnění a zlepšit tak péči o pacienty.“.
RNDr. Hana Vaisocherová Ph.D., z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR
Třetí z oceněných vědkyň získala stipendium za projekt, který si klade za cíl vyvinout optický senzor na bázi plazmové resonance umožňující včasnou a rychlou detekci nebezpečných látek v potravinách. O vědecké práci říká:
„Klíčovým bodem tohoto soutěžního projektu je vyvinout metodu ukotvení receptorů na povrch biočipů, které by výrazně zvýšily citlivost a přesnost detekce škodlivých látek.“.
Novinkou letošního roku bylo navýšení stipendijní částky na 250 000 Kč pro každou z oceněných žen. Markéta Dvořáčková, ředitelka komunikace společnosti L´Oréal k tomu dodává: „I nadále chceme podporovat vědu a hlavně ženy vědkyně, které dokážou obdivuhodným způsobem skloubit náročné vědecké povolání, stejně jako roli manželky.
a matky. A z toho důvodu je program Pro ženy ve vědě tak důležitý. Neposkytuje pouze finanční podporu. Pomáhá také posílit pozici a obraz žen ve vědě.“
Více informací najdete na www.prozenyvevede.cz.