Objev nového druhu organismu či celé menší skupiny patří i přes stále postupující zmapování živé přírody ke poměrně rutinním objevům. Objev samostatného kmenu, tedy jedné z nejsilnějších větví evolučního stromu, je však objevem zcela mimořádným.
A právě takový objev se nedávno zdařil genetikům z univerzity v britském Exeteru. Skupina, kterou nazvali cryptomycota, tedy něco jako „skryté houby“ je podle všeho nejblíže příbuzná právě houbám.
Objev se vědcům pod vedením evolučního genetika Thomase Richardse podařil, když analyzovali DNA nejrůznějších mikroorganismů, které nalezli v rybníčku, jenž univerzita využívá pro své výzkumné účely. Když získané sekvence porovnaly s ostatními druhy známých hub, vyšlo jim, že nově objevená skupina se od nich liší natolik, že možná nepatří ani mezi houby, ale do zcela samostatné linie.
Vědci ovšem nezaháleli a porovnali získané geny s řadou dalších vzorků, získaných z nejrůznějších životních prostředí. Výsledek byl opět neuvěřitelně zajímavý. Ukázalo se totiž, že příslušníci donedávna zcela utajené skupiny již dávno zabydlili řadu prostředí.
Skupina je tedy nejen velmi hojná, ale podle všeho také velmi druhově rozrůzněná. Vědci dokonce odhadují, že počet druhů může být věší, než je dnes známý počet druhů všech hub.