Domů     Medicína
O krok blíže univerzální vakcíně proti různým druhům rakoviny

Vědci z University of Florida testovali na myších experimentální mRNA vakcínu, která posiluje účinky imunoterapie v boji proti rakovině. Jeví se jako úspěšná, což vědce posunuje o krok blíž k jejich cíli vyvinout univerzální vakcínu, která by „probudila“ imunitní systém pro boj s rakovinou..

Až doposud existovaly ve vývoji vakcín proti rakovině dvě hlavní myšlenky, a to buď najít specifický cíl společný mnoha typům rakoviny, proti kterému by bylo možné vakcínu zacílit, nebo přizpůsobit vakcínu, která je specifická, tak, aby účinkovala proti pacientově rakovině.

Nyní se ukazuje, že zřejmě existuje ještě třetí cesta, která je možná tou nejlepší a nejúčinnější. Je jí vakcína, která necílí přímo na rakovinu, ale místo toho podporuje imunitní systém, aby s nádory razantněji bojoval.

Podpora imunity v boji s rakovinou

„Zjistili jsme, že použití vakcíny, která není navržena tak, aby cílila konkrétně na rakovinu, ale spíše stimulovala imunitní systém tak, aby vyvolala velmi silnou protirakovinnou reakci, by mohlo představovat účinný způsob boje s rakovinou “ vysvětluje Duane Mitchell z University of Florida, který se na vývoji vakcíny podílel.

A dodává: „Tento přípravek má značný potenciál k širokému použití u pacientů s rakovinou – a možná nás dokonce dovede k běžně dostupné vakcíně proti rakovině.“.

Hlavní osobností, která za vývojem experimentální vakcíny stojí, je Elias Sayour, dětský onkolog na University of Florida a profesor dětské onkologie v organizaci Stop Children’s Cancer/ Bonnie R. Freeman.

Ten je již osm let průkopníkem ve vývoji high-tech protirakovinných vakcín, založených na kombinaci lipidových nanočástic a mRNA. mRNA je zkratka pro messenger RNA, která se nachází uvnitř každé buňky, včetně těch nádorových, a slouží jim jako plán pro produkci bílkovin.

Úspěšný boj s gioblastomem

Tato nová průkopnická studie navazuje na objev Sayourovy laboratoře z minulého roku, kdy ve vůbec první klinické studii na lidech mRNA vakcína rychle přeprogramovala imunitní systém k útoku na glioblastom, agresivní nádor mozku s neutěšenou prognózou.

U všech čtyř pacientů došlo díky této nové metodě, která byla založená na personalizované vakcíně vyrobené z vlastních nádorových buněk pacienta, vlivem energické imunitní reakce k odmítnutí nádoru tělem.

Onkolog Elias Sayour (uprostřed) a jeho tým, zdroj: University of Florida

Nově vyvinutá vakcína není na rozdíl od té předchozí zaměřena na specifický virus nebo mutované buňky rakoviny, ale je navržená tak, aby vyvolala silnou imunitní reakci. Na povrchu imunitních T-buněk se nachází protein PD-1, který jim brání v tom, aby napadaly vlastní buňky těla, zato útočily na cizorodé látky.

Některé rakovinné buňky však mají na svém povrchu proteiny, jako je PD-L1, které se vážou na PD-1, čímž se vyhýbají reakci imunitního systému. Vychází z podobné technologie jako vakcíny proti covidu, ale nejsou zaměřené na žádný spike protein.

Vakcína upozorní imunitní systém na nádor

Nová vakcína stimuluje produkci PD-L1 v nádorových buňkách, čímž je činí vnímavějšími k léčbě. V myších modelech melanomu (rakovina kůže) tým zaznamenal slibné výsledky u normální léčbě rezistentních nádorů při kombinaci mRNA vakcíny s běžným imunoterapeutickým lékem nazývaným inhibitor PD-1. Ten obsahuje protilátky, které blokují interakci PD-1 a PD-L1. Pokud je v nádoru více PD-L1, mají tyto léky větší šanci účinkovat, což umožňuje T-buňkám aktivovat se a útočit na rakovinné buňky.

U některých typů rakoviny u myší stačila ke spuštění protirakovinné reakce jen aplikace samotné vakcíny.

Podle Mitchela ukazují výsledky studie potenciál pro vznik univerzální vakcíny proti rakovině, která by mohla aktivovat imunitní systém a připravit ho na boj s rakovinou, a to buď samostatně, nebo ve spolupráci s léky zvanými inhibitory kontrolních bodů.

„Mohl by to být potenciálně univerzální způsob, jak probudit pacientovu vlastní imunitní reakci na rakovinu,“ komentuje to Mitchell. Výzkumný tým nyní pracuje na vylepšení stávající vakcíny a co nejrychlejšímu přechodu ke klinickým studiím na lidech.

Zdroj: University of Florida

Foto: Pixabay, University of Florida
Zdroje informací: University of Florida
Štítky:
Související články
Odborníci varují, že příslušníkům generací Z a Alfa hrozí, v důsledku mnoha hodin strávených před displeji chytrých telefonů a obrazovkami tabletů sjížděním triviálního obsahu, mentální úpadek, označovaný jako „brain rot“ neboli hnití mozku. Může mozek skutečně shnít už během života? A co po naší smrti? Do generace Alfa spadají mladí lidé, kteří se narodili po […]
Medicína 19.7.2025
Sednout na kolo není nutně jen způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Nová rozsáhlá studie naznačuje, že pravidelná jízda na kole je spojena s nižším rizikem rozvoje demence, včetně Alzheimerovy choroby. Výzkum publikovaný v časopise JAMA Network Open sledoval po dobu delší než 13 let téměř 480 000 lidí ve věku kolem […]
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují experimentální lék, který umí hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi snížit, a to úpravou genů. Společnost Verve Terapeutics testovala svůj nový lék VERVE-102 na […]
Medicína Vesmír 17.7.2025
Myší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odhalují tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru – od chování v mikrogravitaci až po změny na úrovni genů. Od dob Apolla 17, kdy pět „lunárních myší“ obletělo Měsíc, až po současné experimenty na ISS se myši staly klíčem k pochopení toho, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru ovlivňuje (lidské) tělo. […]
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz