Domů     Technika
Papírová vlaštovka z vesmíru? Japonští vědci otestovali, jestli by přežila let z oběžné dráhy
Jan Zelenka 24.7.2025
„Papírová vlaštovka, která zvládne návrat z kosmu? Japonský tým ukázal, že i obyčejný papír může čelit extrémním podmínkám vesmíru.“

Papírová vlaštovka, která zvládne návrat z vesmíru? Zní to jako dětský sen – ale japonští vědci se rozhodli zjistit, jestli by to šlo. Výsledky překvapily i samotné autory experimentu.

Složit si vlaštovku z papíru zvládne téměř každý školák. Ale co když by měla zvládnout návrat z výšky 400 kilometrů, odkud obíhá Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)? Tento nápad zaujal vědce z Tokijské univerzity natolik, že se rozhodli ho prozkoumat – zatím ale jen v simulacích a laboratorních testech.

Když se snáší papír z nebes… zatím jen ve výpočtech

Za myšlenkou stojí profesor Kojiro Suzuki a jeho tým, kteří navázali na starší japonský projekt z počátku tisíciletí. Vědci nejprve složili speciální vlaštovku z odolného papíru, pak ji vystavili proudění vzduchu v hypersonickém tunelu o rychlosti Mach 7 – tedy zhruba 8 kilometrů za sekundu, což odpovídá rychlosti ISS na oběžné dráze.

Pokud byste vlaštovku vypustili z ISS, padala by několik dní, než by ji atmosféra zpomalila – a možná i zachránila před shořením.

Výsledky testů: vlaštovka by měla šanci

Výsledky ukázaly, že při optimálním tvaru a správné poloze v atmosféře by papírový model mohl přežít návrat – aniž by okamžitě shořel. Díky své nízké hmotnosti a velké ploše by se pohyboval pomaleji než jiné těžší objekty, což snižuje zahřívání způsobené třením o atmosféru.

Teoreticky by tedy papírová vlaštovka padala několik dní, než by ji hustší vrstvy atmosféry zpomalily natolik, že by bezpečně dopadla na Zemi. Reálně to ale zatím nikdo nezkusil – šlo jen o simulace, výpočty a testy v aerodynamickém tunelu.

Papír versus plameny atmosféry

A proč by vůbec papírová vlaštovka mohla přežít? Klíčové je právě její malé zatížení a velká plocha, která rozprostře teplo. Navíc let „po špičce“ minimalizuje tření i zahřívání.

Cílem projektu bylo nejen ověřit fyzikální možnosti, ale také inspirovat nové generace vědců a inženýrů. A samozřejmě – vzdát hold tradičnímu japonskému umění origami.

Ve výšce 400 km je atmosféra Země je tak řídká, že první kontakt s hustší vrstvou má objekt až ve výšce kolem 100 km – tzv. Kármánova hranice.

Experiment na papíře i ve vzduchu

Japonský výzkum zatím zůstává u teorie a laboratorních zkoušek. Přesto ukazuje, že i něco tak obyčejného, jako je papír, může odolat extrémním podmínkám návratu z kosmu – a kdo ví, třeba se jednou papírová vlaštovka skutečně proletí z vesmíru až zpět na Zemi.

Foto: ScienceDirect ScienceAlert Wikipedia.org
Zdroje informací: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0094576525004047 https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_planes_launched_from_space https://www.sciencealert.com/could-a-paper-plane-thrown-from-the-international-space-station-survive-the-flight
Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz