To jablko přímo volalo po tom, abych ho utrhl! Taková s notnou dávkou nadsázky pronesená slova nemusí být až tak daleko od pravdy. Podle vědců totiž rostliny skutečně vydávají zvuky, dokonce křičí v případě, že jsou zraněné nebo ve stresu.
De facto jde o důsledek fyzikálních procesů, spojených třeba s dehydratací. Odborníci teď navíc přišli s tím, že na tyto vysokofrekvenční zvuky, podobné práskání bublinkové fólie, které jsou pro lidské ucho naprosto nepostřehnutelné, reagují zvířata.
Vnímat je podle vědců mohou někteří savci nebo netopýři, hlavně však zástupci hmyzí říše. Členové výzkumného týmu z univerzity v izraelském Tel Avivu to dokládají testy, podle jejichž výsledků samice můr nekladou vajíčka na rostliny rajčat, jež rezonují zvukem vyjadřujícím úzkost.
Takový zvuk totiž naznačuje, že nejsou v pořádku. Profesor Yossi Yovel připouští, že zatím jde o úvahy, pohybující se v rovině spekulací, ale je podle něj možné, že zvířata se na základě zvuků vycházejících z rostlin rozhodují běžně. Například zda onu rostlinu opylovat, sníst, nebo se v ní ukrýt.

Tato zjištění otevírají dveře k dalším neuvěřitelným objevům v rámci pozoruhodného, těžko postřehnutelného ekosystému. Vědci budou dále zkoumat reakce jiných druhů zvířat i to, zda rostliny nekomunikují mezi sebou.