Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT.

Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. V půli června 2025 představili vědci z Fakulty stavební ČVUT nové roboty, digitální modely a automatizované systémy přímo v unikátním prostředí Podzemní laboratoře Josef.
Akce „Robotika v podzemí 2025“ ukázala, jak se robotika stává běžnou součástí průzkumu, výstavby i správy podzemních staveb.
Seznamte se: JULBOT
Hlavní hvězdou dne byl JULBOT – Josef Underground Laboratory Bot. Jde o robotickou platformu vyvinutou přímo na fakultě, vybavenou senzory pro průzkum těžko přístupných a potenciálně nebezpečných prostor.
Umí detekovat stavební konstrukce, osoby i neznámé objekty, a je připraven sloužit nejen vědě, ale i výuce studentů.
Jeho výhoda? Robustnost, odolnost a schopnost pohybovat se v digitálně zmapovaném prostředí. A právě tenhle „mapový podklad“ – georeferencovaný digitální model celého pracoviště – je druhou klíčovou novinkou. Umožňuje robotům perfektně znát terén, sledovat změny a předcházet rizikům.

Více než jen roboti
Výzkum na ČVUT se netýká jen jednoho robota. Vědci zde pracují na automatizovaném zdění, manipulaci s nebezpečnými materiály nebo robotické diagnostice konstrukcí. Aplikace? Například při ukládání radioaktivního odpadu, skladování energie nebo záchranných operacích při katastrofách.
Podzemní laboratoř Josef, vybudovaná ve staré štole u obce Mokrsko, slouží jako reálné testovací hřiště. Byla otevřena v roce 2007 a dnes má zpřístupněno přes 6 km chodeb. Je jedinečným pracovištěm v Česku – a i díky němu míří robotika ve stavebnictví do nové éry.
