Domů     Příroda
Netopýři ve strachu: Smrtící houba má zřejmě sestru, která je schopna dokončit zkázu
Martin Janda 31.5.2025

V roce 2006 našli biologové v jeskyních státu New York tisíce mrtvých netopýrů. Jejich těla byla pokryta bílým povlakem, což byl symptom do té doby dosud neznámé nemoci. Původcem se ukázala být houba Pseudogymnoascus destructans, která způsobuje takzvaný syndrom bílého nosu. Tím ale příběh zdaleka nekončí..

Od té doby se houba rozšířila do čtyřiceti amerických států a devíti kanadských provincií, přičemž vyhladila miliony zvířat. „Je to nejničivější událost úhynu divoké fauny způsobená patogenem, jakou kdy lidstvo zaznamenalo,“ říká ekoložka DeeAnn Reederová z Bucknellovy univerzity.

Odborníci v posledních letech vyvinuli určité metody ochrany netopýrů a doufali, že to nejhorší mají za sebou. Jenže nová genetická studie vedená biologem Sébastienem Puechmailem z Montpellierské univerzity ve Francii přinesla varování:

houba, která zabíjí netopýry v Americe, má sestru, která se od ní liší jen mírně geneticky. A pokud by se druhý druh dostal přes oceán, mohl by vyvolat novou, možná ještě horší epidemii.

Puechmaille zmapoval přes 5 400 vzorků houby z Evropy a Asie a zjistil, že P. destructans ve skutečnosti zahrnuje dvě různé druhy, prozatím označované jako Pd-1 a Pd-2. Epidemii v Severní Americe má na svědomí pouze Pd-1. Druhý druh, Pd-2, zatím zůstal na starém kontinentu, ale pro netopýry zůstává hrozbou a to včetně těch, které zatím Pd-1 odolaly.

Zvláště znepokojivé je, že někteří netopýři v Evropě hostí oba druhy současně. přičemž kdyby k tomu došlo v Americe, mohla by to být pro oslabené populace konečná.

Rozdíl mezi oběma kontinenty je v evoluci. Netopýři v Evropě a Asii žijí s houbou miliony let a vyvinuli si určitou odolnost. Američtí netopýři ale byli bezbranní. Genetická analýza nyní odhalila i pravděpodobné místo původu epidemie, kterou je zřejmě oblast Podolí na západní Ukrajině.

Podle Puechmailleho mohla být spora přenesena na výbavě některého speleologa po pádu Sovětského svazu, kdy Američané začali jezdit do ukrajinských jeskyní. „Nejde o hledání viníka,“ zdůrazňuje Puechmaille. „Chtěli jsme jen doložit, že k přenosu skutečně došlo.“.

Zjištění má však závažné důsledky do budoucna. Pokud by se i druhá varianta houby dostala do Ameriky, netopýří populace by mohly ociznout na hraně přežití. Proto vědci vyzývají k přijetí přísných opatření:

nesdílet speleologické vybavení mezi kontinenty a důsledně ho dezinfikovat. „Jedna jediná spora stačí,“ varuje Puechmaille. Vzhledem k tomu, že netopýři jsou nejen důležitými konzumenty hmyzu, ale i opylovači a součástí křehkých ekosystémů, by jejich ztráta znamenala ekologickou katastrofu, jejíž dosah by přesáhl svět jeskyní.

Foto: Ecology by design
Zdroje informací: Université de Montpellier, NY Times
Související články
Příroda 17.7.2025
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si tehdy pomyslel, že právě tady se začne psát jeden z nejneobyčejnějších příběhů záchrany divokého zvířete? A to zvířete, které běhá tisíce kilometrů […]
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz