Domů     Vesmír
Naděje na mimozemský život pohasíná. Data z exoplanety klamou tělem
Martin Janda 25.5.2025

Nadšení, které v dubnu vyvolal objev možné stopy života na exoplanetě K2-18b, dostalo ledovou sprchu. Trojice nezávislých studií nyní naznačuje, že původní interpretace dat z teleskopu Jamese Webba byla nejspíš mylná..

Astronomové před nedávnem oznámili, že v atmosféře planety vzdálené 120 světelných let možná detekovali dimethylsulfid, což je látka, kterou na Zemi produkují pouze živé organismy. A i když autoři o svém objevu mluvili s opatrností, stejně jako některá média, jiná naskočila na vlnu senzace.

Podrobné zkoumání dat získaných teleskopem ukázalo, že je lze vyložit i jinak a hlavně pravděpodobněji. Například tým vedený Luisem Welbanksem z Arizonské státní univerzity se zaměřil na devadesát různých molekul, které by mohly na planetě vznikat přirozeně, přičemž dimethylsulfid zdaleka nebyl tím nejpravděpodobnějším.

Výsledky spíše ukazovaly na přítomnost propynu, plynu používaného svářeči. „Ta původní domněnka se úplně rozplynula,“ říká Welbanks.

Do debaty vstoupil také tým z Chicaga, včetně astrofyzika Jacoba Beana, který dříve objevil atmosféru exoplanety GJ 1214b. Po kombinaci všech dostupných pozorování zjistil, že stopy po dimethylsulfidu na exoplanetě K2-18b jsou velmi pofidérní.

„V těch datech zkrátka není žádný statisticky významný signál,“ shrnuje Bean. Třetí analýza, vedená Rafaelem Luquem z univerzity v Chicagu a španělského Institutu astrofyziky, dospěla ke stejnému závěru:

údajný signál mohl být jen šumem, který v datech imitoval přítomnost zajímavé molekuly.

Autoři původního výzkumu, vedení Nikkem Madhusudhanem z Cambridgeské univerzity, ale trvají na tom, že výskyt dimethylsulfidu na planetě nelze vyloučit. Oponují novou analýzou, která zvažuje ještě širší paletu 650 možných molekul, přičemž dimethylsulfid zůstává podle nich mezi favority.

I zde však platí: chemická podobnost ve spektru neznamená důkaz. Spor tak zatím nekončí, ale ukazuje, jak náročné je analyzovat světlo z planet, které nikdy nikdo neviděl přímo. Informace o jejich složení pochází z titěrných změn ve hvězdném světle, změn, které snadno zmate šum nebo záměna za jiný plyn.

Naděje ale zcela neumírá. Astronom Renyu Hu z NASA Jet Propulsion Laboratory oznámil, že jeho tým má k dispozici výrazně více dat z další série pozorování K2-18b, která by mohla do celé debaty vnést jasno.

Výsledky mají být zveřejněny v nejbližších měsících. Jak říká Jacob Bean: „Věda funguje. A odpověď brzy přijde.“.

Foto: A. Smith, N. Madhusudhan/University of Cambridge
Zdroje informací: Astrophysical Journal Letters, NY Times
Související články
Vesmír 24.5.2025
Americký prezident Donald Trump se ve svém inauguračním projevu slyšet, že již brzy zavlaje vlajka s hvězdy a pruhy na Marsu, kterou tam zapíchnou američtí astronauti. Jeho blízký spolupracovník, majitel společnosti SpaceX Elon Musk mu v publiku nadšeně tleskal, ale mají Trumpova slova šanci proměnit se ze slibů v realitu? Překážek, které je třeba překonat, […]
Vesmír 23.5.2025
Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik. Nejde jen o symbol, ale o „konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy, kdy každá koruna investovaná do vesmíru se mnohonásobně vrátí. Těch […]
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz