Domů     Příroda
Záchrana planety na dosah: Levné odsávání CO2 z ovzduší

Zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší přispívá negativně ke změně klimatu, protože spolu s dalšími skleníkovými plyny brání úniku tepla do vesmíru, čímž udržují teplotu na Zemi vyšší, než by byla bez jejich přítomnosti.

Jednou z metod boje proti rostoucí koncentraci CO2 je jeho odsávání z ovzduší. Dosud se jednalo o velmi drahý způsob, jak s CO2 bojovat, ale izraelský startup přišel na to, jak jej zlevnit..

Vlády mnoha zemí, stejně jako Evropská unie, se snaží o snížení emisí skleníkových plynů, které pohlcují sluneční světlo sálající ze zemského povrchu, zachycují ho v atmosféře a brání jeho úniku do vesmíru, fungují zkrátka jako sklo ve skleníku.

Mnoho skleníkových plynů se v atmosféře vyskytuje přirozeně, ale k jejich hromadění přispívá zásadní měrou také lidská činnost. V důsledku toho skleníkový efekt v atmosféře roste a mění klima naší planety, což vede ke změnám ve sněhových a dešťových srážkách, ke zvyšování průměrných teplot a extrémnějším klimatickým jevům, jako jsou vlny veder a povodně.

Boj s oxidem uhličitým

Nejznámějším skleníkovým plynem je oxid uhličitý (CO2). Ten je přirozeně produkován živočichy při dýchání a rozpadem biomasy. Do atmosféry se však dostává také spalováním fosilních paliv a chemickými reakcemi.

Z atmosféry je odstraňován rostlinami v procesu známém jako fotosyntéza, při kterém se sluneční světlo mění na energii. Proto mají lesy důležitou úlohu při zachycování uhlíku a mělo by ve větší míře docházet k zalesňování.

Ovšem to není dostatečné, proto se čelní představitelé států a mezinárodních organizací snaží přijímat opatření, která mají s globálním oteplováním, jež je důsledkem působení skleníkových plynů, bojovat účinněji.

Jedním z nich je technologie zachytávání oxidu uhličitého z ovzduší, na jejímž vývoji odborníci pracují už desítky let. Až dosud byla největší překážkou rozšíření této metody boje se změnou klimatu především její příliš vysoká cena.

To však řeší objev izraelských odborníků. Ti představili nové zařízení, které dokáže z ovzduší zachytávat CO2 zhruba za desetinu stávajících nákladů, odpovídá tak prakticky ceně emisní povolenky. Jedná se o nástroj Evropské unie, kdy povolenky jsou rozdělovány jednotlivým národním ekonomikám podle toho, jak jsou uhlíkově náročné.

Zařízení funguje jako baterie

Od vlastněného počtu povolenek se odvíjí, kolik emisí skleníkových plynů mohou národní subjekty vypustit do ovzduší za stanovené období. Izraelský startup RepAir Carbon je schopen odstranit tunu uhlíku z atmosféry za 70 až 80 dolarů, zatímco u známějších firem, jako je Climeworks ze Švýcarska či Carbon Engineering z Kanady je to kolem 600 dolarů za tunu.

Zatímco stávající lapače využívaly k navázání tohoto plynu bázi neboli rozpouštědlo, které bylo nutné ohřívat, technologie pro Direct Air Capture od RepAir Carbon k navázání oxidu uhličitého využívá elektřinu rovnou.

Podle startupu je proto zařízení v podstatě jako palivový článek a z hlediska provozu funguje jako baterie.

„Většina společností při zachycování CO2 spoléhá na rozpouštědlo, které je nutné zahřát, aby se plyn uvolnil a mohl být přepravován a skladován. RepAir naopak využívá elektřinu k řízení chemické reakce,“ vysvětluje spoluzakladatel a generální ředitel startupu Amir Shiner.

Protože technologie nepoužívá energii pro ohřev rozpouštědla, ale na katodickou redukci a proces v ní probíhá setrvale, spotřebuje o 70 procent méně energie než dosavadní zařízení, čímž metodu výrazně zlevňuje.

I tak má však vysoké nároky na spotřebu elektřiny, která by měla být čerpána pouze z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: TechCrunch

Foto: Pixabay
Zdroje informací: TechCrunch, EU
Štítky:
Související články
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz