Domů     Medicína
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu

Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny!.

Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal Henry Danielli z Penn Dental Medicine na University of Pennsylvania patentovanou rostlinnou platformu k vytváření řady biomolekul s terapeutickým i komerčním potenciálem.

Bombardování například hlávkového salátu DNA cílových proteinů přesvědčí rostlinné chloroplasty, aby přijaly tuto DNA a začaly produkovat dané proteiny. Jedním ze studovaných proteinu byl i ACE2, který se nachází na povrchu lidských buněk v plicích, tepnách, srdci, ledvinách či střevech.

Žvýkačka proti covidu

Během pandemie vědci zjistili, že právě ACE2 je rovněž receptorem pro virus SARS-CoV-2. Najednou dostala Danielliho práce nový impuls – vymyslet past na virus, který způsobuje covid. Již tehdy pracoval na dodávání proteinových léků prostřednictvím žvýkačky a vzhledem k tomu, že se virus SARS-CoV-2 replikuje ve slinných žlázách, podání ACE2 do ústní dutiny pomocí žvýkačky se mu zdálo jako potenciálně účinný přístup. Nyní je tato žvýkačka předmětem klinické studie.

lablab purpurový (Lablab purpureus)

Ovšem Danielli se rozhodl jít ještě dále a zamezit prostřednictvím žvýkačky i šíření dalších nebezpečných virů, jako jsou viry chřipky či herpes simplex, který způsobuje opary rtů a genitální opary. Za tímto účelem Daniell a jeho kolegové ve spolupráci s odborníky z Finska vyvinuli žvýkačku obsahující jiný protein, zvaný FRIL, který se přirozeně vyskytuje v rostlině lablab purpurový (Lablab purpureus), což je popínavá rostlina podobná fazolu, pocházející z tropické Afriky. Pěstuje se v tropech celého světa jako luštěnina a zelenina.

95% účinnost proti virům chřipky

Zatímco interakce spike-ACE2 receptor je specifická pro koronavirus, FRIL se váže na molekuly nazývané N-glykany komplexního typu, které se nacházejí na širším spektru virů, včetně virů chřipky. Antivirovou účinnost žvýkačky z lablabu testovali vědci na dvou kmenech chřipky A (H1N1 a H3Ns) a dvou virech herpes simplex (HSV-1 a HSV-2).

Pomocí žvýkacího simulátoru (doslova obrovské sady předstíraných čelistí) prokázali, že žvýkačky vyrobené ze 79 miligramů prášku z lablab fazolí uvolňují FRIL do předstíraných slin spolehlivým způsobem.

Pouhých 40 miligramů účinné látky z 2gramové žvýkačkové tablety bylo dostačujících ke snížení virové zátěže u chřipky o více než 95 procent. Pro HSV-1 stačilo 160 miligramů a pro HSV-2 bylo potřeba 74 miligramů.

I poté, co byla žvýkačka skladována po dobu 800 dní při pokojové teplotě, byla stále použitelná a obsahovala aktivní FRIL. „Tato pozorování jsou dobrým znamením pro spuštění klinických studiích na lidech, aby se potvrdila účinnost žvýkaček při minimalizaci přenos viru a rozvoji infekce,“ myslí si Danielli.

Jeho dalším cílem je ptačí chřipka, neboť prášek z lablabu by mohl být účinný i proti jejím kmenům H5N1 a H7N9.

Zdroje: University of Pennsylvania.

Foto: Pixabay, WikiCommons by Aruna
Zdroje informací: University of Pennsylvania, IFLScience
Štítky:
..
Související články
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz