Domů     Příroda
Halofyty – rostliny, kterým nevadí sůl

Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými.

Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto odolným druhům a zkoumají jejich potenciál pro budoucí zemědělství.

Halofyty jsou rostliny, které dokážou růst v prostředí s vysokým obsahem soli, kde by běžné plodiny neuspěly. Přirozeně se vyskytují v pobřežních oblastech, v okolí solných jezer a v půdách s vysokou salinitou, jako jsou poldry v Nizozemsku nebo oblasti kolem Mrtvého a Kaspického moře.

V současnosti je známo přibližně 7 000 druhů halofytů. Některé z nich jsou dokonce jedlé a mohly by rozšířit lidský jídelníček. Například Slanorožec evropský (Salicornia europaea), někdy také nazývaný jako mořský chřest nebo mořské fazole, má čerstvé výhonky, které chutnají příjemně slaně, takže pokrm téměř není potřeba dosolit.

Můžete je jíst syrové nebo upravené v páře. Už nyní je oblíbenou ingrediencí v některých přímořských kuchyních. Mezi další slané rostliny patří mořská levandule a mořský fenykl, které jsou nejen odolné, ale také výživné.

Zemědělství budoucnosti

Využití halofytů by mohlo zmírnit potravinovou nejistotu v oblastech ohrožených rostoucí salinitou půdy. Tyto rostliny by umožnily zemědělcům pěstovat plodiny i v podmínkách, kde by běžné obiloviny nebo zelenina nepřežily.

Navíc některé halofyty obsahují cenné živiny a minerály, čímž se mohou stát zdravou alternativou k tradičním potravinám.

Vědci také zkoumají možnosti genetického vylepšení běžných plodin tak, aby získaly vlastnosti halofytů a dokázaly lépe odolávat slané půdě. Tím by se mohla zásadně zvýšit odolnost světového zemědělství vůči změnám klimatu.

Výzvy a perspektivy

Přestože halofyty nabízejí slibnou alternativu k tradičnímu zemědělství, jejich pěstování ve velkém měřítku přináší výzvy. Mnohé z těchto rostlin mají nižší výnosy než běžné plodiny a vyžadují specifické podmínky růstu.

Výzkum se proto zaměřuje na jejich šlechtění a přizpůsobení tak, aby byly výnosnější a ekonomicky udržitelné.

Další otázkou je akceptace těchto plodin spotřebiteli. I když se některé druhy halofytů již používají v kulinářství, rozšíření jejich konzumace bude vyžadovat osvětu a změnu stravovacích návyků.

Navzdory těmto výzvám se halofyty jeví jako nadějný krok směrem k adaptaci na měnící se podmínky na Zemi. Pokud se podaří překonat překážky, mohly by se stát klíčovým prvkem udržitelného zemědělství budoucnosti.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: Jürgen Howaldt / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 de
Zdroje informací: earth.org, extremeplants.org, nature.com
Související články
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz