Domů     Objevy
Objev sloučeniny, která by neměla existovat, se podařil brněnským vědcům
Struktura žil chloridu cesného (bílá) v ledu (tmavošedá) zobrazená pomocí pokročilé environmentální elektronové mikroskopie při -50 °C

Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v přírodě vzniknout.

Umožnil jim to speciální způsob mražení. Odborníci věří, že by to mohlo otevřít cesty k výrobě nových léků i k pochopení chemických reakcí ve vesmíru..

Při běžném atmosférickém tlaku tuhne tekutá voda v led při teplotě 0 °C. V atmosféře se vyskytuje jako sněhové vločky, které mají podobu složitě členěných šestiramenných zploštělých hvězd. Zatímco v přírodě má tuto krystalovou strukturu led vždy, v laboratořích už tomu tak být nemusí.

Za extrémních teplot, tlaku či při velmi rychlém zmrazení mohou vznikat i jiné druhy ledu, z nichž některé dokonce nemají žádnou strukturu. Těm se říká amorfní ledy.

Sloučeniny vzniklé za extrémní teploty či tlaku

A právě na skupinu amorfních ledu, připravených z roztoku obsahujícího chlorid cesný, se zaměřili vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Hydráty chloridu cesného vznikly při extrémně rychlém zchlazení mikroskopických kapiček slaného roztoku na mínus 196 °C, což je teplota, které na Zemi nelze dosáhnout.

Nejnižší naměřená teplota na stanici Vostok činila jen 89,2 °C pod nulou. Tento druh ledu může rovněž vzniknout stlačením obyčejného ledu pod tlakem 1,6 gigapascalu při stejné teplotě.

Sněhové vločky

„Při takovém zchlazení se nevytvoří krystalky ledu, a voda tak zůstává zamrzlá v neuspořádané podobě typické pro kapalinu. Při následném ohřevu amorfního ledu se molekuly přeuspořádají a vzniknou drobné ledové krystalky,“ uvedla Ľubica Vetráková z Ústavu přístrojové techniky.

Tato krystalizace z amorfního stavu za nízkých teplot se od běžného mrznutí kapaliny výrazně liší. To je i důvod, proč vědci v takto vzniklém ledu objevili molekuly, které by podle dosavadních experimentálních výsledků a výpočtových modelů vůbec neměly existovat.

Nové léky i pochopení původu života na Zemi

Chlorid cesný je totiž jednou ze solí, jež kvůli nestabilitě hydrátů žádné hydráty netvoří – neváže na sebe vodu. Díky kombinaci několika špičkových zobrazovacích metod, za kterými stál tým Viléma Neděly z Ústavu přístrojové techniky, se odborníkům z Brna a Innsbrucku podařilo v takto připraveném ledu objevit hned několik druhů těchto hydrátů.

Věří, že by se tento postup dal využít k laboratorní přípravě dalších molekul, považovaných za nestabilní, které se dají jen složitě získat běžnými metodami. Tento přístup by se mohl uplatnit například při výrobě některých léčiv.

A co více, vzhledem k tomu, že výskyt amorfního ledu je běžný ve vesmíru, by mohla příprava nových molekul metodou krystalizace amorfního ledu za nízkých teplot vést k pochopení, jakým způsobem probíhají chemické reakce ve vesmíru.

Amorfní led se vyskytuje na kometách a v mezihvězdném prachu. Při zahřátí komet na dráze ke Slunci může docházet k jeho krystalizaci a vzniku dosud neznámých molekul. Vzhledem k tomu, že jedna z hypotéz vzniku života předpokládá, že byl na naši planetu zanesen dopadem kosmických těles, mohla by se v tomto ledu ukrývat i odpověď na otázku původu života na Zemi.

Zdroj: AV ČR

Foto: AV ČR a Wiki Commons by Wilson Bentley
Zdroje informací: AV ČR
Štítky:
..
Související články
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz