Domů     Medicína
Minirobot provádí neinvazivní 3D skenování k detekci kolorektálního karcinomu
Kolorektální karcinom

Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí.

Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla..

První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl díky spolupráci inženýrů, vědců a klinických lékařů z University of Leeds, University od Glasgow a University of Edinburgh.

Měří v průměru pouhých 21 mm, což je přibližně velikost britské pence. Mohl by eliminovat potřebu tradičních biopsií, jejichž zpracování často trvá týdny, a poskytnout podrobné skeny tkání v reálném čase.

Tato technologie by tak mohla být nápomocná k detekci, určení stádia a potenciální léčbě kolorektálního karcinomu v jediném neinvazivním postupu.

Bezbolestný zákrok nahradí biopsii

Tým integroval tvar oloidu a jeho jedinečný valivý pohyb do nového magnetického flexibilního endoskopu. Následně jej vybavil malým vysokofrekvenčním zobrazovacím zařízením pro zachycení detailních 3D snímků vnitřních tkání.

Ačkoliv 3D ultrazvuk již lze provádět v cévách a v konečníku, práce těchto minirobotů otevírá možnost pro 3D skenování hlouběji v gastrointestinálním traktu. „Poprvé nám tento výzkum umožňuje rekonstruovat 3D ultrazvukový obraz pořízený ze sondy hluboko ve střevě – něco, co nikdy předtím nebylo provedeno,“ říká k tomu Pietro Valdastri z University of Leeds, který stál v čele výzkumu.

Zobrazovací zařízení, 28 MHz mikro-ultrazvukové pole, vytváří 3D rekonstrukci oblasti, kterou skenuje, s vysokým rozlišením. Z této virtuální rekonstrukce mohou lékaři vytvořit průřezové obrazy, které napodobují obrazy vytvořené standardní biopsií, ve které je vzorek tkáně nakrájen na tenké vrstvy a umístěn na podložní sklíčko, které má být zkoumáno pod mikroskopem.

„Tento přístup umožňuje in-situ analýzu tkáně a diagnostiku kolorektálního karcinomu s okamžitými výsledky. Proces diagnostiky kolorektálního karcinomu v současnosti přitom vyžaduje odebrání vzorku tkáně a jeho odeslání do laboratoře, přičemž výsledky trvají jeden až tři týdny,“ dodává Valdastri.

OME (oloidní magnetický endoskop)

Ideální vlastnosti oloidu

Nikita Greenidgeová, která se na vytvoření tohoto minirobota rovněž podílela, k tomu dodává: „Kombinací naší pokročilé robotiky s lékařským ultrazvukovým zobrazováním posouváme diagnostické možnosti o krok napřed před tradiční kolonoskopií.“ Proces je příjemnější pro pacienty a zároveň zkracuje dobu čekání na výsledek.

„Kolorektální karcinom je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí souvisejících s rakovinou, ale pokud je včas odhalen, je vysoce léčitelný,“ dodává Greenidgeová.

Oloid je těleso absolutně aerodynamického tvaru, jež vytvořil v roce 1929 švýcarský umělec a matematik Paul Schatz. Vycházel přitom z teorie platónských těles. Jeho zvláštností je, že jako jediné známé geometrické těleso přejede při válení po ploše celým svým povrchem.

Zjistilo se, že využití právě tohoto tvaru pro magnetický endoskop významně zvýšilo obratnost tohoto minirobota. OME byl 3D vytištěn z pryskyřice. Jeho pohyb byl testován na řadě povrchů simulujících struktury tlustého střeva, jícnu a žaludku.

Zdroj: Leeds Biomedical Research Centre

Foto: Wiki Commons by Nephron, University of Leeds
Zdroje informací: Leeds Biomedical Research Centre, ScienceDaily, University of Leeds
Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz