Domů     Technika
Velké finále vesmírné cesty Zero-G
Jan Zelenka 31.3.2025

Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek.

Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze.

Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou studentskou posádkou, tak symbolizuje nejen odhodlání a zvídavost mladé generace, ale také rostoucí ambice Česka v oblasti kosmického výzkumu a technologií.

Nedělní Zero-G den byl nabitý už od brzkých ranních hodin. Posádka letu Zero-G nejprve prošla bezpečnostní kontrolou, lékařskou prohlídkou a instruktáží od společnosti Novespace, která let zajišťuje. Pak už ji čekal zlatý hřeb celého projektu – okamžik, na který se zejména mladí účastníci mise několik měsíců pečlivě připravovali.

Speciálně upravený letoun A310, s posádkou mířící za jedinečným zážitkem, odstartoval za podpory rodinných příslušníků a přátel mladých kadetů, i zástupců politické reprezentace, v 11 hodin ze třetího terminálu pražského letiště.

Jakmile letoun dosáhl potřebné výšky, zahájil sérii parabolických manévrů, při kterých se posádka vždy na několik desítek sekund ocitla v mikrogravitaci. ¨¨.

Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů. A přípravy jsou potřeba i na parabolické lety.

Parabolické lety – brána do vesmíru

Zero-G lety, jako byl tento, představují jedinečnou příležitost zažít podmínky, které jinak panují pouze na oběžné dráze. Umožňují nejen astronautům, ale i vědcům a studentům testovat experimenty a pohybovat se ve stavu beztíže bez nutnosti opustit zemskou atmosféru.

Kadety na palubu letounu doprovodil major Aleš Svoboda, kterého snad brzy čeká skutečná cesta do vesmíru – na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů – umožňují jim osvojit si pohyb v mikrogravitaci a přizpůsobit se podmínkám, které je čekají na oběžné dráze.

Podobně jako my v astronautském výcviku i studenti prošli náročným výběrem, aby se této jedinečné zkušenosti mohli zúčastnit. Vidět je, jak se ve stavu beztíže snaží ovládat své pohyby a aplikovat poznatky z přípravy, bylo fascinující i zábavné,“ říká Aleš Svoboda, český astronaut ve výcviku a hlavní velitel posádky mise Zero-G.

Klíčovou roli v hladkém průběhu mise sehrála také spolupráce s Letištěm Václava Havla Praha, které akci umožnilo.

Misí Zero-G to teprve začíná. Z kadetů budou ambasadoři českého vesmírného programu

Mladí nadšenci, kteří si včera na vlastní kůži vyzkoušeli stav beztíže, se nyní stávají klíčovými tvářemi, které budou inspirovat své vrstevníky. Osobní zkušenost s náročným výběrovým řízením i parabolickým letem dává mladým vesmírným ambasadorům jedinečnou možnost autenticky sdílet své dojmy a motivovat další generace k zájmu o přírodovědné a technické disciplíny. „Cesta našich vesmírných kadetů je živým důkazem toho, že i v České republice se mohou mladí lidé aktivně zapojovat do kosmických aktivit.

Podobnými projekty proto i nadále plánujeme otevírat dveře mladým talentovaným lidem k objevování vesmíru a k posouvání hranic našeho poznání,“ zakončuje koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.

Mise Zero-G je ale pouze jedním z kroků, které Česká republika podniká v rámci své cesty do vesmíru.

Foto: Zero-G
Zdroje informací: Zero-G
Související články
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
Technika 13.3.2025
Společnost Zenobē, přední britský provozovatel velkokapacitních bateriových úložišť, uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Evropě. Nachází se v Blackhillocku ve Skotsku. Úložiště, jehož první fáze je nyní uvedena do provozu, disponuje kapacitou 200 MW, přičemž se do roku 2026 počítá s jejím rozšířením na 300 MW/600 MWh. Taková kapacita by byla schopna napájet více […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz