Domů     Objevy
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Jan Zelenka 31.3.2025
Pohled na Vallis Schrödinger a Vallis Planck – dvě hluboké jizvy v měsíční krajině, které vznikly během několika minut po dopadu gigantického asteroidu.

Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci!

Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, ale jejich vznik byl mnohem dramatičtější – obří meteorit je vyhloubil v řádu minut jako gigantický pluh, a to před 3,8 miliardami let.

Katastrofa, která přetvořila Měsíc

Za vznikem těchto měsíčních kaňonů stojí gigantický asteroid, který měl průměr 15 mil (24 km). Po dopadu prorazil měsíční kůru do hloubky stejných 15 mil, což vedlo k vytvoření kráteru o průměru 200 mil (320 km).

Tento kolosální náraz způsobil okamžitou změnu krajiny, která se na Zemi odehrává po miliony let.

Podle nejnovějších výzkumů se v důsledku nárazu uvolnily obrovské balvany, které pak v sérii sekundárních dopadů vyryly rovné, hluboké kaňony do měsíčního povrchu. Tento jev byl dosud neznámým mechanismem formování planetárních povrchů.

Kaňony vyryté jediným obřím nárazem před miliardami let. Při pohledu z oběžné dráhy se měsíční povrch jeví jako svědek dávné katastrofy.

Jak vědci odhalili tajemství lunárních kaňonů?

Tým vědců pod vedením Davida Kringa využil snímky z NASA Lunar Reconnaissance Orbiter a vytvořil matematický model, který popisuje celý proces. Model ukazuje, že dopady meteoritů mohou formovat povrch těles ve sluneční soustavě mnohem rychleji, než jsme si dříve mysleli.

Studie mění pohled na měsíční geologii. Doposud se předpokládalo, že hlavní tvarující silou na Měsíci byly sopečné procesy a pomalé erozivní změny, ale nové poznatky dokazují, že katastrofické impakty mohly hrát klíčovou roli ve formování lunární krajiny.

Extrémně rychlá geologická historie

V porovnání se Zemí, kde podobné útvary vznikají miliony let, se měsíční kaňony vyhloubily doslova během několika minut. Tento objev naznačuje, že katastrofické události mohou planetární povrch přetvářet mnohem rychleji, než jsme si dosud mysleli.

Vallis Schrödinger a Vallis Planck se tak stávají fascinujícím geologickým záznamem, který nám pomáhá pochopit nejen historii Měsíce, ale i dalších těles ve sluneční soustavě. Mohly podobné impakty formovat i povrch Marsu nebo jiných měsíců Jupiteru a Saturnu? To je otázka, kterou budou vědci zkoumat v dalších studiích.

 

Foto: NASA Lunar and Planetary Institute/Michael Carroll.
Zdroje informací: NASA
Související články
Objevy Zajímavosti 14.5.2025
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění.   V jeskyni Għar il-Latnija na severu ostrova byly totiž objeveny důkazy, že Malta hostila lidské obyvatele už před více než 8500 lety – a to […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz