Domů     Objevy
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Jan Zelenka 31.3.2025
Pohled na Vallis Schrödinger a Vallis Planck – dvě hluboké jizvy v měsíční krajině, které vznikly během několika minut po dopadu gigantického asteroidu.

Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci!

Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, ale jejich vznik byl mnohem dramatičtější – obří meteorit je vyhloubil v řádu minut jako gigantický pluh, a to před 3,8 miliardami let.

Katastrofa, která přetvořila Měsíc

Za vznikem těchto měsíčních kaňonů stojí gigantický asteroid, který měl průměr 15 mil (24 km). Po dopadu prorazil měsíční kůru do hloubky stejných 15 mil, což vedlo k vytvoření kráteru o průměru 200 mil (320 km).

Tento kolosální náraz způsobil okamžitou změnu krajiny, která se na Zemi odehrává po miliony let.

Podle nejnovějších výzkumů se v důsledku nárazu uvolnily obrovské balvany, které pak v sérii sekundárních dopadů vyryly rovné, hluboké kaňony do měsíčního povrchu. Tento jev byl dosud neznámým mechanismem formování planetárních povrchů.

Kaňony vyryté jediným obřím nárazem před miliardami let. Při pohledu z oběžné dráhy se měsíční povrch jeví jako svědek dávné katastrofy.

Jak vědci odhalili tajemství lunárních kaňonů?

Tým vědců pod vedením Davida Kringa využil snímky z NASA Lunar Reconnaissance Orbiter a vytvořil matematický model, který popisuje celý proces. Model ukazuje, že dopady meteoritů mohou formovat povrch těles ve sluneční soustavě mnohem rychleji, než jsme si dříve mysleli.

Studie mění pohled na měsíční geologii. Doposud se předpokládalo, že hlavní tvarující silou na Měsíci byly sopečné procesy a pomalé erozivní změny, ale nové poznatky dokazují, že katastrofické impakty mohly hrát klíčovou roli ve formování lunární krajiny.

Extrémně rychlá geologická historie

V porovnání se Zemí, kde podobné útvary vznikají miliony let, se měsíční kaňony vyhloubily doslova během několika minut. Tento objev naznačuje, že katastrofické události mohou planetární povrch přetvářet mnohem rychleji, než jsme si dosud mysleli.

Vallis Schrödinger a Vallis Planck se tak stávají fascinujícím geologickým záznamem, který nám pomáhá pochopit nejen historii Měsíce, ale i dalších těles ve sluneční soustavě. Mohly podobné impakty formovat i povrch Marsu nebo jiných měsíců Jupiteru a Saturnu? To je otázka, kterou budou vědci zkoumat v dalších studiích.

 

Foto: NASA Lunar and Planetary Institute/Michael Carroll.
Zdroje informací: NASA
Související články
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Objevy 12.3.2025
Hadí uštknutí představuje jednu z největších zdravotních hrozeb, zejména v tropických a subtropických oblastech. Každoročně se více než 2,5 milionu lidí po celém světě stane obětí hadího jedu.   Zatímco někteří přežijí pouze s bolestivým otokem, jiní čelí vážným následkům – těžkým nekrózám tkání, selhání orgánů či amputacím. Každý rok si hadí jed vyžádá až […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz