Domů     Medicína
Šetrná náhrada poškozené kloubní chrupavky

Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti..

Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní tekutinou. Když se poškodí, nemá téměř žádnou schopnost regenerace, nová tak již nedoroste. Chrupavka přitom slouží jako tlumič nárazů v kloubu.

Nárazy je díky své pružnosti a struktuře schopna absorbovat, a dokáže tak rozložit tlak způsobený zatížením, čímž chrání kosti před poškozením. Povrch chrupavky je hladký a klouzavý, což umožňuje plynulý a nebolestivý pohyb v kloubu.

Léčba pomocí vlastních buněk pacienta

Když je však chrupavka poškozená, vede to k bolesti, otokům a snížení pohyblivosti kloubu. Pro zlepšení stavu chrupavky se využívají kolagenové implantáty, případně mozaikoplastika. Nyní nabízejí odborníci z Ortopedické kliniky FN Olomouc další možnost, jak rekonstruovat poškozenou chrupavku.

Jedná se o techniku AutoCart od společnosti Arthrex. Tato metoda umožňuje léčbu pomocí vlastního biologického materiálu, což snižuje riziko imunitní reakce a zajišťuje lepší biologickou integraci s okolní tkání. Zákrok je hrazen ze zdravotního pojištění.

MUDr. Maroš Béreš, Ph.D., který vedl tým, jenž tuto inovativní operaci začátkem března provedl, vysvětluje její podstatu: „Principem operace je odběr odlučující se chrupavky z okrajů defektu, její smíchání s krevní plazmou pacienta a následné umístění této směsi do defektu, čímž dochází k obnově kloubní plochy.“ Smícháním zdravé chrupavky z nepoškozené části kloubu, která se následně mechanicky rozdrobí, s krevní plazmou vznikne tzv.

autologní chrupavkový štěp. Tento štěp je následně implantován na místo defektu.

Návrat k pohybu bez bolesti

Celý zákrok probíhá většinou artroskopicky, tedy pomocí drobných nástrojů zavedených do kloubu malými řezy, takže není nutné provádět rozsáhlý výkon. Díky tomuto miniinvazivnímu přístupu se pacienti zotavují rychleji a s menšími bolestmi.

„Metoda AutoCart znamená velký posun v léčbě poškozené chrupavky a dává pacientům reálnou šanci na ‚vyhojení‘ chrupavky a následně plnohodnotný pohyb bez bolesti,“ komentuje zákrok přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.

Metoda však není vhodná pro každého, podle lékařů přináší výsledky u mladších aktivních pacientů, kteří mají ohraničené poškození chrupavky, v rozsahu do čtyř centimetrů čtverečních. K provedení zákroku je nutné, aby měl pacient dostatečně zachovalou a vysokou chrupavku v okolí defektu.

Pro výkony na artritických kloubech není technika AutoCart vhodná. Výkon trvá asi hodinu, operovaný kloub je následně fixován ortézou. Nutné je ho rozhýbat následnou rehabilitací. Pacienti se poté mohou postupně vracet k běžným aktivitám, dokonce i ke sportu. Plná zátěž je doporučována až po šesti měsících od zákroku.

Zdroj:Fakultní nemocnice Olomouc

Foto: Fakultní nemocnice Olomouc
Zdroje informací: Fakultní nemocnice Olomouc
Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz