Alzheimerova choroba je sice spojena se stářím, ale jsou známy případy, kdy postihla i třicátníky. Nový výzkum britských a slovinských vědců ukázal, že specifické vzorce mozkové činnosti a dýchání mohou působit jako indikátory této zákeřné nemoci..
Vědci zkoumali propojení mezi okysličením mozku, srdečním tepem, mozkovými vlnami a úsilím při dýchání a při porovnání 19 pacientů s Alzheimerovou chorobou s 20 zdravými jedinci odhalili zásadní rozdíly.
Výsledky studie ukázaly, že u pacientů s Alzheimerem dochází k narušení synchronizace mezi činností neuronů a průtokem krve, což vede k nepravidelným fluktuacím okysličení mozku. Tento narušený vzor zřejmě odráží problémy ve vazbě mezi cévní soustavou a nervovým systémem, které jsou považovány za významný faktor v patogenezi této neurodegenerativní choroby.
Dalším zajímavým a do značné míry převratným zjištěním je, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají výrazně rychlejší dýchací frekvenci než kontrolní skupina. Nadechnou se totiž až sedmnáctkrát za minutu, kdežto zdraví lidé jen třináctkrát.
Tento jev může souviset s možnými zánětlivými procesy v mozku, kdy změny ve struktuře a funkci cév nutí tělo reagovat zvýšeným přísunem kyslíku, aby kompenzovalo narušenou komunikaci mezi cévami a neurony.
Biofyzička Aneta Stefanovska z Univerzity v Lancasteru dokonce označila tento objev za revoluční, neboť potenciálně otevírá nové cesty k včasné diagnostice a následné včasné léčbě Alzheimerovy choroby, kdy se podstatné zánětlivé procesy ještě dají zmírnit.