Domů     Historie
Po více než sto letech byla objevena hrobka dalšího egyptského faraona!

Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let!.

Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko egyptského města Luxor, byla nyní zřejmě objevena hrobka Thutmose II., faraona 18. dynastie, který vládl přibližně v letech 1492 až 1479 př. n. l. Podle historických záznamů během své vlády potlačil povstání v Núbii, oblasti na území dnešního jižního Egypta a severního Súdánu, kterou v té době ovládal Egypt.

Se svými armádami rovněž vedl kampaň ve východním Středomoří a vydal se až do dnešní Sýrie.

Jeho nevlastní sestrou byla královna Hatsepšut, kterou si vzal za manželku a ona se po jeho smrti ujala vlády nad Egyptem. Jméno Thutmose II. bylo nalezeno na keramice v hrobce, ovšem někteří archeologové zůstávají skeptičtí ohledně toho, zda skutečně náležela právě tomuto faraonovi.

Thomas Schneider, profesor egyptologie a blízkovýchodních studií na University of British Columbia, podotýká: „Nově objevená hrobka se nachází v oblasti známé jako Wadi Gabbanat El Qurud, což je překvapivé pro královskou hrobku, neboť se v ní nenachází místo posledního odpočinku žádného dalšího faraona.“.

Hrobka bez mumie a pohřební výbavy

Jiní jsou z nálezu nadšení, například Filip Taterka, profesor egyptologie z Ústavu středomořských a orientálních kultur Polské akademie věd, to považuje za vzrušující objev. Archeologové dlouho vedou debaty o tom, kdo byl prvním faraonem pohřbeným v Údolí králů poté, co se přestaly stavět pyramidy jakožto královské hrobky.

Taterka k tomu říká: „Někteří učenci poukazují na královnu Hatšepsut, jiní na Thutmose I., otec Thutmose II.“ Podle něj je pravděpodobnější, že to byla až Hatsepšut, když hrobka jejího manžela ležela západně od Údolí.

Možná mumie faraona Thutmose II.

Schneider si však myslí, že je pravděpodobnější, že Thutmose II. byl pohřben uvnitř samotného údolí. „Bylo navrženo několik hrobek v Údolí králů, které mohly náležet Thutmosovi II.,“ poznamenal. A to je dost dobře možné, protože nalezená hrobka byla prázdná, nenacházelo se v ní ani tělo tohoto panovníka.

Podle archeologů byla hrobka zatopena krátce po pohřbu Thutmose II., takže její obsah včetně těla byl převezen jinam. „Celý obsah hrobky byl přemístěn, nebyla vykradena,“ vysvětluje Piers Litherland, egyptolog z University of Cambridge a jeden z vedoucích týmu, který hrobku našel.

Kde skutečně leží Thutmose II.?

Objevena byla už v říjnu 2022, ale až na přelomu roku 2024 a 2025 v ní byla identifikována keramika nesoucí jméno faraona Thutmose II., na jejímž základě archeologové určili, že náležela právě tomuto vládci.

Jeden ze střepů pak nesl štítek, že nádoba obsahovala natron, který se používal k balzamování. „To potvrzuje, že pohřeb se původně konal v této hrobce,“ míní Lintherland. Hrobka je dlouhá asi 29 metrů a obsahuje pohřební komoru o rozměrech 5,3 x 5,2 x 3,4 metru.

„Je možné, že existuje neobjevená druhá hrobka, kam byly předměty i mumifikované tělo faraona po potopě přemístěny,“ domnívá se Litherland. Mumie pohřbená v skrýši v nedalekém nalezišti Deir el-Bahari byla některými egyptology identifikována jako patřící Thutmosovi II. Tato mumie, asi ve věku 40 let v době smrti, je však zřejmě příliš stará na to, aby mohla být Thutmose II., neboť ten zemřel ve věku 31 let.

Je tak možné, že jeho mumie a druhá hrobka se nachází jinde a dosud nebyly nalezeny.

Zdroj: LiveScience

Foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, WikiCommons by G. Elliot Smith
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz