Domů     Historie
Po více než sto letech byla objevena hrobka dalšího egyptského faraona!

Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let!.

Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko egyptského města Luxor, byla nyní zřejmě objevena hrobka Thutmose II., faraona 18. dynastie, který vládl přibližně v letech 1492 až 1479 př. n. l. Podle historických záznamů během své vlády potlačil povstání v Núbii, oblasti na území dnešního jižního Egypta a severního Súdánu, kterou v té době ovládal Egypt.

Se svými armádami rovněž vedl kampaň ve východním Středomoří a vydal se až do dnešní Sýrie.

Jeho nevlastní sestrou byla královna Hatsepšut, kterou si vzal za manželku a ona se po jeho smrti ujala vlády nad Egyptem. Jméno Thutmose II. bylo nalezeno na keramice v hrobce, ovšem někteří archeologové zůstávají skeptičtí ohledně toho, zda skutečně náležela právě tomuto faraonovi.

Thomas Schneider, profesor egyptologie a blízkovýchodních studií na University of British Columbia, podotýká: „Nově objevená hrobka se nachází v oblasti známé jako Wadi Gabbanat El Qurud, což je překvapivé pro královskou hrobku, neboť se v ní nenachází místo posledního odpočinku žádného dalšího faraona.“.

Hrobka bez mumie a pohřební výbavy

Jiní jsou z nálezu nadšení, například Filip Taterka, profesor egyptologie z Ústavu středomořských a orientálních kultur Polské akademie věd, to považuje za vzrušující objev. Archeologové dlouho vedou debaty o tom, kdo byl prvním faraonem pohřbeným v Údolí králů poté, co se přestaly stavět pyramidy jakožto královské hrobky.

Taterka k tomu říká: „Někteří učenci poukazují na královnu Hatšepsut, jiní na Thutmose I., otec Thutmose II.“ Podle něj je pravděpodobnější, že to byla až Hatsepšut, když hrobka jejího manžela ležela západně od Údolí.

Možná mumie faraona Thutmose II.

Schneider si však myslí, že je pravděpodobnější, že Thutmose II. byl pohřben uvnitř samotného údolí. „Bylo navrženo několik hrobek v Údolí králů, které mohly náležet Thutmosovi II.,“ poznamenal. A to je dost dobře možné, protože nalezená hrobka byla prázdná, nenacházelo se v ní ani tělo tohoto panovníka.

Podle archeologů byla hrobka zatopena krátce po pohřbu Thutmose II., takže její obsah včetně těla byl převezen jinam. „Celý obsah hrobky byl přemístěn, nebyla vykradena,“ vysvětluje Piers Litherland, egyptolog z University of Cambridge a jeden z vedoucích týmu, který hrobku našel.

Kde skutečně leží Thutmose II.?

Objevena byla už v říjnu 2022, ale až na přelomu roku 2024 a 2025 v ní byla identifikována keramika nesoucí jméno faraona Thutmose II., na jejímž základě archeologové určili, že náležela právě tomuto vládci.

Jeden ze střepů pak nesl štítek, že nádoba obsahovala natron, který se používal k balzamování. „To potvrzuje, že pohřeb se původně konal v této hrobce,“ míní Lintherland. Hrobka je dlouhá asi 29 metrů a obsahuje pohřební komoru o rozměrech 5,3 x 5,2 x 3,4 metru.

„Je možné, že existuje neobjevená druhá hrobka, kam byly předměty i mumifikované tělo faraona po potopě přemístěny,“ domnívá se Litherland. Mumie pohřbená v skrýši v nedalekém nalezišti Deir el-Bahari byla některými egyptology identifikována jako patřící Thutmosovi II. Tato mumie, asi ve věku 40 let v době smrti, je však zřejmě příliš stará na to, aby mohla být Thutmose II., neboť ten zemřel ve věku 31 let.

Je tak možné, že jeho mumie a druhá hrobka se nachází jinde a dosud nebyly nalezeny.

Zdroj: LiveScience

Foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, WikiCommons by G. Elliot Smith
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Nacisté používali pro kódování vojenských zpráv šifrovací stroj Enigma. Věřili mu natolik, že považovali za nemožné, aby jeho kódy někdo rozluštil. A přeci se to britskému matematikovi a jeho spolupracovníkům povedlo. Má se za to, že tím zkrátili dobu trvání druhé světové války o tři roky, a zachránili tak miliony životů. Od 23. června 2021, […]
Dne 7. května 1915 se odehrála jedna z největších námořních tragédií první světové války. Britský zaoceánský parník RMS Lusitania byl torpédován německou ponorkou U-20 a během pouhých osmnácti minut se potopil. Událost si vyžádala životy 1 198 cestujících a členů posádky a měla dalekosáhlé důsledky pro průběh války. A právě na pozadí těchto historických událostí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz