Domů     Medicína
Mohou za nachlazení jen teploty pod nulou?
Martin Janda 16.2.2025

Kolikrát jste slyšeli od starostlivé maminky či babičky: „Nechoď ven s mokrými vlasy, jinak nastydneš!“ nebo „Bez kabátu se venku nachladíš!“… Jenže za rýmou nestojí jen a pouze to, že člověk zmrzne jak pověstný preclík. Realita je totiž složitější..

Chladné počasí samo o sobě nikoho nepromění v chodící rýmu. Zároveň však platí, že v chladu se mnohé z virů přímo blahem tetelí. Zimní podmínky jsou totiž pro šíření virů jako stvořené.

Řada výzkumů již ukázala, že viry jako rhinovirus, který stojí za ucpaným nosem, chřipka nebo i SARS-CoV-2, který způsobuje covid, mají zimu nad míru rády. V chladu totiž vydrží být infekční delší dobu a také se rychleji množí Ale nejen to.

Chlad v kombinaci s nízkou vlhkostí přináší virům další nezanedbatelnou výhodu. Suchý vzduch způsobuje, že se částice z kapének, které si mezi sebou posíláme kašláním nebo kýcháním rychleji vypařují a z menších částic se pak stávají ještě vlezlejší vetřelci, protože více vydrží a dolétnou dál.

Tím ovšem výčet výhod pro viry v zimním období nekončí. Chlad dokáže změnit i podobu viru. „Studený vzduch mění strukturu lipidového obalu viru,“ vysvětluje virolog z Mount Sinai School of Medicine Peter Palese.

Jeho vnější obal ztvrdne, jakoby jej obalila odolná guma. Výsledek? Virus snadněji přežije cestu z člověka na člověka.

A tak zatímco v chladu viry získávají nové zbraně, lidský organismus je naopak trochu ztrácí. Studený vzduch oslabuje obranyschopnost dýchacích cest a viry tak získávají volnou cestu k útoku. Takže přesně proto je dobré si přes nos a ústa přetáhnout šálu, protože ta okolní vzduch vnikající do plic alespoň trochu zahřeje.

Inu, nelze se divit, že v tropických oblastech je nachlazení celkem vzácnou chorobou, i když takový covid se šířil i v nich. „Viry se v chladném počasí prostě cítí jako doma,“ říká expertka na přenos infekčních chorob Linsey Marrová z Virginia Tech. „Suchý vzduch a nízké teploty vytvářejí ideální podmínky pro jejich šíření.“.

K tomu se během zimy objevuje ještě další úskalí a tím je nedostatek slunečního svitu. Slunce nám dodává vitamín D, po kterém imunitní systém doslova prahne. A jelikož v zimním období se Slunce soustředí spíše na opačnou polokouli, zásoby vitamínu D v našich organismech klesají.

„Nedostatek vitamínu D může oslabit imunitní reakce těla,“ potvrzuje Michael Holick, odborník na vitamín D z Bostonské university. „To může být jedním z důvodů, proč jsme v zimě náchylnější k nemocem.“.

Navíc, co si budeme povídat, během zimy se většina lidí v našich končinách příliš nehýbe. Oblékat si několik vrstev na procházku do sychravého počasí se hned tak každému nechce. A tak velkou část času lidé tráví doma v rodinném prostředí.

A v takových podmínkách se viry šíří rychlostí, kterou s respektem ocení i piloti nadzvukových letadel.

Sečteno a podtrženo, zima sama o sobě nikoho nenakazí. Ale chlad společně se suchým vzduchem a oslabenou imunitou vytváří virům dokonalé podmínky k jejich řádění. A tak není od věci chránit se šálou, trochu se hýbat, dobít vitamín D a také si umývat ruce.

Protože babička měla s tím kabátem vlastně tak trochu pravdu, i když ne z těch důvodů, z jakých si myslela.

Foto: myDr.com.au
Zdroje informací: Ny Times
Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz