Domů     NOVINKY
Češi objevili největší podzemní termální jezero světa. Dostalo název Neuron
Jan Zelenka 6.2.2025

Český vědecký tým dosáhl mimořádného úspěchu v oblasti geologického výzkumu. V jižní Albánii, v oblasti Vromoner, Expedice Neuron Atmos odhalila největší podzemní termální jezero na světě. Nadace Neuron finančně podpořila tuto expedici a umožnila tak pořízení klíčového vybavení, které vedlo k potvrzení tohoto světově významného objevu.

Už v roce 2021 čeští vědci narazili na rozsáhlý podzemní systém s termálními prameny. „Podle vysokého sloupce páry vycházejícího z vápencového masivu se nám podařilo nalézt přes sto metrů hlubokou propast.

Nazvali jsme ji Atmos. Na dně jsme objevili silný termální přítok a rozlehlé jezero. Aby tento fenomenální objev mohla česká věda prezentovat, bylo nutné provést vědecký výzkum a přesná měření,“ uvedl již dříve vedoucí Expedice Neuron Atmos, Marek Audy.

Expedice je už jedenáctou expedici s terénním výzkumem uskutečněnou pod hlavičkou Neuronu.

Tři hlavní sály Národního divadla

Jezero Neuron, pojmenované na počest Nadace Neuron, je skutečným unikátem. S délkou 138,3 metru, šířkou 42 metrů a obvodem 345 metrů pojme 8335 kubických metrů termální minerální vody. Tento úkaz prošel důkladným hydrogeologickým výzkumem, který potvrdil jeho výjimečnost.

Velikost jezerního dómu je třikrát větší než hlavní sál Národního divadla v Praze, což jen podtrhuje jeho jedinečnost.

Jsem nesmírně hrdá na to, že jsme mohli podpořit české vědce v tak průlomovém projektu,“ uvedla Monika Řasa Vondráková, ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron. „Tento úspěch dokazuje, jak zásadní je podpora vědců přímo v terénu, kde mohou díky svým znalostem a nasazení přinést zcela nové poznatky.

Právě takové expedice jsou klíčové pro rozvoj vědy a prohlubování našeho porozumění světu kolem nás.“.

11. expedice

V rámci expedice vědci použili nejmodernější technologie, včetně mobilního lidarového skeneru, který jim umožnil podrobně zmapovat podzemní prostory. Precizní geodetická měření vedla ke vzniku podrobné mapy jeskyně Atmos, včetně dalších jeskyní Sulfur, Breška a Kobyla, objevených již v roce 2021.

Nadace Neuron expedici podpořila částkou ve výši 988 tisíc korun. Jde již o jedenáctou expedici s terénním výzkumem uskutečněnou pod hlavičkou Neuronu. Vzhledem ke světovému významu objevu, projevila o výsledky Expedice Neuron Atmos místní i zahraniční edice National Geographic.

„Momentálně jednáme o publikaci s řadou evropských vydání, ale o projektu se hovoří i v mateřské edici ve Washingtonu,“ potvrzuje šéfredaktor Tomáš Tureček.

Neuron doposud vynaložil na podporu a popularizaci české vědy 140 milionů korun.

Nadace Neuron na podporu vědy

Nadace Neuron podporuje české vědecké prostředí, oceňuje excelentní vědkyně a vědce Cenami Neuron, hledá nové vědecké talenty, realizuje studentské stáže na prestižních zahraničních univerzitách a financuje výzkum v terénu v rámci Expedic Neuron, díky kterým se například podařilo objevit jedno z nejstarších mayských měst či do té doby nepopsanou opici uakari.

Veškeré prostředky na chod Nadace Neuron plynou od soukromých mecenášů, mezi něž patří například Dalibor Dědek, Eduard Kučera, Josef Průša, Jaroslav Řasa, Monika Vondráková, Francesca Kolowrat, Václav Dejčmar či Marek Vašíček a Otakar Šuffner.

Neuron doposud vynaložil na podporu a popularizaci české vědy 140 milionů korun, udělil 120 Cen Neuron a podpořil 11 vědeckých expedic ve výši 5,5 milionů korun.

Foto: Neuron
Zdroje informací: https://www.nadaceneuron.cz/novinky/expedice-neuron-v-cele-s-markem-audym-objevila-nejvetsi-podzemni-termalni-jezero
Související články
Jedna z nejslavnějších a nejcennějších fosilií na světě, Lucy, zamíří do České republiky. Kostra hominina druhu Australopithecus afarensis, která byla objevena před 50 lety v Etiopii, bude od srpna k vidění v Národním muzeu v Praze. Ale jen po dobu 60 dnů! 3,2 milionu let stará fosilie byla objevena paleoantropologem Donaldem Johansonem a jeho týmem […]
Každodenní šálek čaje může být víc než jen příjemným rituálem – podle vědeckých studií totiž přispívá k delšímu a zdravějšímu životu. Studie amerických vědců z National Institutes of Health a Northwestern University z roku 2022 přinesla zajímavá zjištění: lidé, kteří pravidelně pijí čaj, mají o 9 až 13 % nižší riziko úmrtí v následujících 10 […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz