Dosud nejvyšší naměřená rychlost větru na Zemi činí 416 km/h. Z pohledu člověka je to děsivá a devastující síla, planeta WASP-127b by však takový pohyb atmosféry snad ani nezaznamenala..
Už od roku 2016, kdy byla planeta WASP-127b objevena, astronomové na ní zkoumají povětrnostní podmínky. Planeta, vzdálená asi 500 světelných let, je o něco větší než Jupiter, ale má jen zlomek jeho hmotnosti, takže je tak trochu nafouklá.
Mezinárodní tým astronomů nyní učinil nečekaný objev: na planetě zuří větry, které vysoce překračují rychlost zvuku. Objev byl učiněn pomocí dalekoledu VLT (Very Large Telescope) na Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile a poskytuje jedinečný pohled na průběh počasí na vzdáleném světě.
Při rychlosti 9 km za sekundu, tedy téměř 33 000 km/h se zdejší vítr pohybuje téměř šestinásobnou rychlostí, než jakou rotuje sama planeta. „To je něco, co jsme dosud neviděli,“ upozorňuje výzkumnice z univerzity v německém Göttingenu a hlavní autorka studie Lisa Nortmann.
Jedná se o nejrychlejší vítr, jaký byl kdy naměřen v tryskovém proudu, který obtéká planetu. Pro srovnání, nejrychlejší vítr, který byl kdy ve Sluneční soustavě naměřen, byl zjištěn na Neptunu a pohyboval se rychlostí 0,5 km za sekundu (1800 km/h).
Výsledky měření také potvrdily přítomnost vodní páry a molekul oxidu uhelnatého v atmosféře planety. Při dalším sestavování mapy počasí výzkumníci také zjistili, že póly jsou chladnější než zbytek planety.
Existuje také mírný teplotní rozdíl mezi ranní a večerní stranou WASP-127b. „To ukazuje, že planeta má komplexní charakter počasí stejně jako Země a další planety naší soustavy,“ dodává Fei Yan, spoluautor studie a profesor na Čínské vědecko-technické univerzitě.