Domů     Vesmír
Tanec a polibek. Tak Pluto přišlo ke svému největšímu měsíci
Martin Janda 11.1.2025

Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl..

Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise Nature Geoscience popisuje možnou posloupnost událostí, která by mohla tuto otázku vyřešit.

Zmíněný velikostní poměr obou těles naznačuje, že řada konvenčních scénářů vysvětlujících vznik měsíců je nepravděpodobná, včetně teorií, že Charon vznikl z úlomků kolem Pluta nebo byl při svém průletu zachycen jeho gravitační přitažlivostí.

Pluto a Charon se nacházejí v oblasti za Neptunem, která se nazývá Kuiperův pás. Zdejší objekty jsou plné ledu a kamení. S přihlédnutím k těmto vlastnostem výzkumný tým vedený planetární vědkyní Adeene Denton z Arizonské univerzity navrhl scénář, podle kterého se obě tělesa srazila, aniž by by splynulo v jediný objekt nebo se dokonce roztříštila.

Pokud by Charon narazil do Pluta relativně klidnou rychlostí kolem 2 000 kilometrů za hodinu, zůstala by obě tělesa v kontaktu asi 10 hodin, než by se postupně oddělila, ale zůstala by gravitačně provázána. Výzkumníci toto setkání popsali jako „polibek a zachycení“.

Pluto by se v té době otočilo jednou za tři hodiny (délka dne na Plutu je dnes asi 150 hodin), takže by se obě tělesa při spojení třikrát otočila. Úhlový moment rotujícího Pluta by pak Charona pomalu odstrkoval, ale ten by zůstal i nadále v jeho blízkosti.

Tvrdost obou těles zabránila jejich významnějšímu poškození, byť samozřejmě jejich kontakt nezůstal bez následků. Charon ztratil většinu svého ledu na povrchu, stopy po tanci by samozřejmě zůstaly i na Plutu.

A onen vášnivý kontakt může mít následky v podobě zrození čtyř měsíčních dětí, které Pluto v současnosti obíhají, tedy měsíců Nix, Styx, Kerberos a Hydra, které mohly vzniknout z úlomků, které kontakt způsobil.

Zda je tato hypotéza pravdivá však bude muset potvrdit další sonda, která by Pluto a Cháron navštívila. Dosud jediným návštěvníkem ze země, který kolem Pluta proletěl, byl v roce 2015 aparát NASA New Horizons, který nyní míří pryč ze Sluneční soustavy.

Foto: NASA
Zdroje informací: Arizonská univerzita, Nature Geoscience
Související články
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz