Domů     Medicína
Formaldehyd, dioxiny, arsen. Po ohňostrojích zůstává v ovzduší rakovinotvorný koktejl
Martin Janda 29.12.2024

Byť mnozí už od odpalování silvestrovských ohňostrojů upouštějí, stále se na přelomu roku řada měst akusticky promění v místo v přední frontové linii. Látky, které přitom po ohňostrojích v ovzduší zůstávají, dávají lidskému zdraví pěkně zabrat..

Obloha rozzářená všemi možnými barvami, to vše doprovázené ohlušujícími výbuchy, to je běžný obrázek novoroční noci v našich končinách. Pod těmi zářivými barvami se však ukrývá o mnoho temnější stránka. Ohňostroje totiž nejsou jen světelná show, ale také divoká chemická párty.

Češi za silvestrovskou noc využijí kolem 10 milionů kusů zábavní pyrotechniky. A to jsou čísla bez nelegálních zásob, které by jistě vyděsily i zkušeného celníka. Jen v Praze se během té doby odpálí podle odhadu Akademie věd ČR milion raket.

Při průměrné hmotnosti jedné rakety to znamená, že ovzduší nad naší metropolí je „obohaceno“ o 100 tun toxického materiálu.

Každý ohňostroj je malou nebo mnohdy i velkou chemickou laboratoří na nebi. Je-libo červenou? Stačí přidat stroncium a lithium. Zelená? To je baryum. A co takhle trochu žluté? Sodík nikdy nezklame. Schází modrá?

Měď už spěchá na pomoc. A aby to všechno pěkně vybuchovalo, je zapotřebí střelný prach, hořčík, mangan nebo antimon. No a protože mnozí amatérští pyrotechnici jsou kreativní, leckdy přidají i něco, co pěkně škodí, třeba trochu olova nebo arzenu.

Amatérští odpalovači přitom své rakety odpálí nanejvýš do výšky 40 metrů, přičemž profesionální ohňostrůjci míří k výšce sta metrů, kde se škodliviny rozptylují mnohem efektivněji.

Jen těžko může překvapit, že následný ohňostrojový smog je plný škodlivých sloučenin. Jedná se například o velké množství toxických plynných produktů (oxidy síry, fosforu, dusíku) a dále organických sloučenin jako formaldehyd, acetaldehyd, butylacetát nebo rozličné organické hydroperoxidy.

Mohou vznikat i chlorované toxické látky a polycyklické aromatické uhlovodíky včetně benzo(a)pyrenu, polychlorované dibenzodioxiny, polychlorované dibenzofurany nebo hexachlorbenzen, které jsou prokázanými karcinogeny a některé z nich způsobují i vrozené vývojové vady.

Ohňostroje jsou kromě toho jedním z největších zdrojů znečištění ovzduší prachem, vždyť koncentrace prachových částic během oslav překračují limity až o stovky procent. Tyto částice jsou navíc tak fikané, že na sebe navážou toxické kovy a organické sloučeniny, které pak dýchají všichni, a to včetně těch, kterým jsou ohňostroje volné a zůstali doma u svařáku.

Důsledků divokých ohňostrojů je mnohem více. Těžké kovy, které rakety obsahují, zůstávají v půdě, vodě i v živých organismech, kde se hromadí a způsobují škody dlouho poté, co novoroční nadšení vyprchá.

Nehledě na to, že podobné trachtace děsí zvířata, ať už domácí nebo divoká. I proto mnohá města po celém světě přecházejí při oslavě příchodu nového roku na alternativy, jako jsou dronové show nebo laserové projekce. Koneckonců, jsou mnohdy efektnější a hlavně mnohem šetrnější k nám i k planetě.

Foto: Goodfon.com
Zdroje informací: Akademie věd ČR
Související články
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
Moderní anestetika, vakcíny, penicilin, inzulín, skenovací techniky včetně CT a MRI, to vše při svém vývoji spoléhalo na výzkum na zvířatech. Držíme je v klecích, studujeme jejich chování a v mnoha případech analyzujeme jejich tkáně poté, co jsou utraceni. Proto zůstává otázka výzkumu na zvířatech ožehavým tématem. V roce 1901 získal vůbec první Nobelovu cenu za […]
O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat? Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více […]
Medicína 2.1.2025
Po vánočních hodech zpět do reality. V Česku významně přibývá pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Podle odborníků se počet nemocných s tzv. idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které obě nemoci patří, vyšplhá přibližně do pěti let až na 100 000. IBD choroby nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz