Domů     Medicína
Formaldehyd, dioxiny, arsen. Po ohňostrojích zůstává v ovzduší rakovinotvorný koktejl
Martin Janda 29.12.2024

Byť mnozí už od odpalování silvestrovských ohňostrojů upouštějí, stále se na přelomu roku řada měst akusticky promění v místo v přední frontové linii. Látky, které přitom po ohňostrojích v ovzduší zůstávají, dávají lidskému zdraví pěkně zabrat..

Obloha rozzářená všemi možnými barvami, to vše doprovázené ohlušujícími výbuchy, to je běžný obrázek novoroční noci v našich končinách. Pod těmi zářivými barvami se však ukrývá o mnoho temnější stránka. Ohňostroje totiž nejsou jen světelná show, ale také divoká chemická párty.

Češi za silvestrovskou noc využijí kolem 10 milionů kusů zábavní pyrotechniky. A to jsou čísla bez nelegálních zásob, které by jistě vyděsily i zkušeného celníka. Jen v Praze se během té doby odpálí podle odhadu Akademie věd ČR milion raket.

Při průměrné hmotnosti jedné rakety to znamená, že ovzduší nad naší metropolí je „obohaceno“ o 100 tun toxického materiálu.

Každý ohňostroj je malou nebo mnohdy i velkou chemickou laboratoří na nebi. Je-libo červenou? Stačí přidat stroncium a lithium. Zelená? To je baryum. A co takhle trochu žluté? Sodík nikdy nezklame. Schází modrá?

Měď už spěchá na pomoc. A aby to všechno pěkně vybuchovalo, je zapotřebí střelný prach, hořčík, mangan nebo antimon. No a protože mnozí amatérští pyrotechnici jsou kreativní, leckdy přidají i něco, co pěkně škodí, třeba trochu olova nebo arzenu.

Amatérští odpalovači přitom své rakety odpálí nanejvýš do výšky 40 metrů, přičemž profesionální ohňostrůjci míří k výšce sta metrů, kde se škodliviny rozptylují mnohem efektivněji.

Jen těžko může překvapit, že následný ohňostrojový smog je plný škodlivých sloučenin. Jedná se například o velké množství toxických plynných produktů (oxidy síry, fosforu, dusíku) a dále organických sloučenin jako formaldehyd, acetaldehyd, butylacetát nebo rozličné organické hydroperoxidy.

Mohou vznikat i chlorované toxické látky a polycyklické aromatické uhlovodíky včetně benzo(a)pyrenu, polychlorované dibenzodioxiny, polychlorované dibenzofurany nebo hexachlorbenzen, které jsou prokázanými karcinogeny a některé z nich způsobují i vrozené vývojové vady.

Ohňostroje jsou kromě toho jedním z největších zdrojů znečištění ovzduší prachem, vždyť koncentrace prachových částic během oslav překračují limity až o stovky procent. Tyto částice jsou navíc tak fikané, že na sebe navážou toxické kovy a organické sloučeniny, které pak dýchají všichni, a to včetně těch, kterým jsou ohňostroje volné a zůstali doma u svařáku.

Důsledků divokých ohňostrojů je mnohem více. Těžké kovy, které rakety obsahují, zůstávají v půdě, vodě i v živých organismech, kde se hromadí a způsobují škody dlouho poté, co novoroční nadšení vyprchá.

Nehledě na to, že podobné trachtace děsí zvířata, ať už domácí nebo divoká. I proto mnohá města po celém světě přecházejí při oslavě příchodu nového roku na alternativy, jako jsou dronové show nebo laserové projekce. Koneckonců, jsou mnohdy efektnější a hlavně mnohem šetrnější k nám i k planetě.

Foto: Goodfon.com
Zdroje informací: Akademie věd ČR
Související články
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
Medicína 22.4.2025
V poslední době zažívá boom tak zvaná buněčná terapie, při které je při léčbě mnoha chronických nemocí využíván hojivý potenciál vlastních kmenových buněk pacienta. Lékaři nyní testovali schopnost neuronů, neviditelných pro imunitní systém, zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby u myší a uspěli. To dává naději na budoucí úspěšnou léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění i u lidí. Buněčná […]
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz