Domů     Příroda
Blob: Mořská vlna veder, která zahubila milion mořských ptáků
Jan Zelenka 23.12.2024

V letech 2014 až 2016 postihla severovýchodní část Tichého oceánu mořská vlna veder, známá pod přezdívkou „Blob“. Tento jev, způsobený nezvykle teplou vodou, měl devastující dopad na tamní ekosystémy, zejména na populace mořských ptáků.

Během tohoto období vědci odhadují, že přibližně 1 milion alkounů úzkozobých (Uria aalge) zahynulo – což představuje jednu z největších katastrof v oblasti ptačí populace zaznamenanou v moderní historii.

Blob byl poprvé zaznamenán v roce 2014 a zůstával aktivní až do roku 2016. Šlo o rozsáhlou oblast teplé mořské vody, která se rozprostírala od Kalifornie až po Aljašku. Teploty vody v této oblasti byly v průměru o 3 až 6 stupňů Celsia vyšší než obvykle, což mělo zásadní dopad na potravní řetězec.

Zvýšená teplota moře ovlivnila množství planktonu, což vedlo k nedostatku potravy pro ryby. Následkem toho se dravci, jako jsou alkouni obecní, ocitli bez dostatečného množství potravy. Tento jev byl ještě zesílen změnami v rozšíření ryb a jiných mořských organismů, které se přesunuly do chladnějších oblastí.

Masivní úhyn alkounů

V lednu 2016 bylo na plážích od Kalifornie až po Aljašku nalezeno více než 62 000 mrtvých ptáků. Odborníci však odhadují, že celkový počet uhynulých alkounů dosáhl 1 milionu, protože většina těl se pravděpodobně nikdy nedostala na pevninu.

Tento úhyn odpovídal přibližně 10–20 % celkové populace alkounů ve východním Tichém oceánu.

Alkouni obecní jsou závislí na rybách, jako jsou sardinky a sledě, které však v důsledku Blobu nebyly v dostatečném množství dostupné. Ptáci hladověli, což je vedlo k vyčerpání a neschopnosti přežít.

Srovnání běžné kolonie alkounů na Jižním ostrově, který je součástí Semidských ostrovů na Aljašce. Ilustruje vážnou ztrátu populace před (nahoře) a po (dole) vlně mořských veder.

Širší ekologické dopady

Tento masivní úhyn alkounů nebyl ojedinělý případ. Blob měl rovněž vliv na další živočichy včetně tuleňů, lvounů a lososů. Rybářské komunity rovněž zaznamenaly pokles úlovků, což mělo ekonomické důsledky.

Blob zároveň slouží jako varovný příklad pro budoucí klimatické změny. Stoupající teploty moří, způsobené globálním oteplováním, mohou podobné jevy učinit častějšími a intenzivnějšími. Vědci varují, že to může mít katastrofální důsledky nejen pro mořské ekosystémy, ale i pro lidské komunity závislé na rybolovu.

Blob a jeho důsledky zdůrazňují křehkost oceánských ekosystémů tváří v tvář klimatickým změnám. Milion mrtvých alkounů je nejen ekologickou katastrofou, ale i varováním pro budoucnost. Abychom předešli opakování takových událostí, je nezbytné zaměřit se na snižování emisí skleníkových plynů a ochranu mořských ekosystémů.

Tato událost slouží jako memento toho, jak silně může lidská činnost ovlivnit přírodu.

Alkoun úzkozobí
Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alkoun_zkozob USFWS
Zdroje informací: https://www.sciencenews.org/article/blob-marine-heat-wave-killed-seabirds
Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz