Domů     Příroda
Blob: Mořská vlna veder, která zahubila milion mořských ptáků
Jan Zelenka 23.12.2024

V letech 2014 až 2016 postihla severovýchodní část Tichého oceánu mořská vlna veder, známá pod přezdívkou „Blob“. Tento jev, způsobený nezvykle teplou vodou, měl devastující dopad na tamní ekosystémy, zejména na populace mořských ptáků.

Během tohoto období vědci odhadují, že přibližně 1 milion alkounů úzkozobých (Uria aalge) zahynulo – což představuje jednu z největších katastrof v oblasti ptačí populace zaznamenanou v moderní historii.

Blob byl poprvé zaznamenán v roce 2014 a zůstával aktivní až do roku 2016. Šlo o rozsáhlou oblast teplé mořské vody, která se rozprostírala od Kalifornie až po Aljašku. Teploty vody v této oblasti byly v průměru o 3 až 6 stupňů Celsia vyšší než obvykle, což mělo zásadní dopad na potravní řetězec.

Zvýšená teplota moře ovlivnila množství planktonu, což vedlo k nedostatku potravy pro ryby. Následkem toho se dravci, jako jsou alkouni obecní, ocitli bez dostatečného množství potravy. Tento jev byl ještě zesílen změnami v rozšíření ryb a jiných mořských organismů, které se přesunuly do chladnějších oblastí.

Masivní úhyn alkounů

V lednu 2016 bylo na plážích od Kalifornie až po Aljašku nalezeno více než 62 000 mrtvých ptáků. Odborníci však odhadují, že celkový počet uhynulých alkounů dosáhl 1 milionu, protože většina těl se pravděpodobně nikdy nedostala na pevninu.

Tento úhyn odpovídal přibližně 10–20 % celkové populace alkounů ve východním Tichém oceánu.

Alkouni obecní jsou závislí na rybách, jako jsou sardinky a sledě, které však v důsledku Blobu nebyly v dostatečném množství dostupné. Ptáci hladověli, což je vedlo k vyčerpání a neschopnosti přežít.

Srovnání běžné kolonie alkounů na Jižním ostrově, který je součástí Semidských ostrovů na Aljašce. Ilustruje vážnou ztrátu populace před (nahoře) a po (dole) vlně mořských veder.

Širší ekologické dopady

Tento masivní úhyn alkounů nebyl ojedinělý případ. Blob měl rovněž vliv na další živočichy včetně tuleňů, lvounů a lososů. Rybářské komunity rovněž zaznamenaly pokles úlovků, což mělo ekonomické důsledky.

Blob zároveň slouží jako varovný příklad pro budoucí klimatické změny. Stoupající teploty moří, způsobené globálním oteplováním, mohou podobné jevy učinit častějšími a intenzivnějšími. Vědci varují, že to může mít katastrofální důsledky nejen pro mořské ekosystémy, ale i pro lidské komunity závislé na rybolovu.

Blob a jeho důsledky zdůrazňují křehkost oceánských ekosystémů tváří v tvář klimatickým změnám. Milion mrtvých alkounů je nejen ekologickou katastrofou, ale i varováním pro budoucnost. Abychom předešli opakování takových událostí, je nezbytné zaměřit se na snižování emisí skleníkových plynů a ochranu mořských ekosystémů.

Tato událost slouží jako memento toho, jak silně může lidská činnost ovlivnit přírodu.

Alkoun úzkozobí
Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alkoun_zkozob USFWS
Zdroje informací: https://www.sciencenews.org/article/blob-marine-heat-wave-killed-seabirds
Související články
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz