Domů     Objevy
Česká věda slaví světové úspěchy: Objev altermagnetismu a revoluční léčba HIV
Jan Zelenka 19.12.2024

Časopis Science, jedna z nejprestižnějších vědeckých platforem, zařadil do svého přehledu 10 nejvýznamnějších objevů roku 2024 hned dva, na nichž se podíleli čeští vědci. V kategorii fyziky zaujal objev altermagnetismu, nového typu magnetismu, a v oblasti medicíny byla oceněna průlomová injekční léčba HIV s 99,9% účinností, na níž pracoval i český vědec..

O výzkumu altermagnetismu, který vede Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, a zahrnujuje spolupráci českých, rakouských, britských a německých vědců, jsme psali.  Představuje zásadní průlom.

Altermagnetismus: Nová kapitola v magnetismu

Altermagnety kombinují výhody feromagnetů a antiferomagnetů, což z nich činí ideální materiál pro ultraškálovatelnou elektroniku a nové paměťové systémy. Na rozdíl od běžných magnetů altermagnety nevytvářejí rušivé magnetické pole, ale umožňují modulaci elektrického proudu.

Klíčem k ověření byl experiment s cirkulárním dichroismem – rozdílnou absorpcí levotočivě a pravotočivě polarizovaného světla. Pomocí tenké vrstvy teluridu manganu (MnTe) a synchrotronového záření se vědcům podařilo pozorovat jedinečný magnetický jev, který potvrzuje teorii.

„Výsledky experimentu přesně odpovídají našim předpovědím,“ uvedl Jan Kuneš z Masarykovy univerzity.

Budoucnost altermagnetů

Altermagnety mohou najít uplatnění v průmyslu, například při výrobě čipů a spintronických součástek, které slibují vyšší rychlost a odolnost vůči magnetickému rušení. Podle profesora Tomáše Jungwirtha z AV ČR jde o objev s obrovským potenciálem pro budoucí technologie.

Tento průlom je světovou premiérou a představuje další důkaz špičkové úrovně české vědy. Vědci pokračují v hledání dalších materiálů, které by mohly rozšířit využití tohoto nového typu magnetismu.

„Objev skutečně otevírá nové možnosti pro informační technologie, například efektivnější polovodiče a supravodiče,“ uvedl profesor Ján Minár ze Západočeské univerzity v Plzni. Experimentální důkaz altermagnetismu publikoval časopis Nature a zařazení tohoto objevu mezi top vědecké úspěchy je důkazem jeho významu.

Futuristická vědecká ilustrace předvádějící koncept altermagnetismu.

Léčba HIV: Krok k ukončení epidemie

Dalším oceněným objevem je lenacapavir, injekční lék na HIV, který chrání před nákazou po dobu šesti měsíců. Na vývoji této látky pracoval i český biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který působí v USA. „Lék má potenciál zásadně omezit šíření HIV, pokud bude dostupný,“ řekl nedávno Cihlář.

Lenacapavir nejen chrání před nákazou, ale přináší i nové poznatky o klíčovém kapsidovém proteinu viru. Přesto však jeho budoucí úspěch závisí na ceně a dostupnosti, což je výzvou zejména pro země se středními příjmy.

Další významné objevy roku 2024

Kromě českých úspěchů zahrnul Science mezi top objevy snímky z vesmírného dalekohledu JWST, nové přístupy v léčbě autoimunitních chorob pomocí CAR-T terapie, inovativní pesticidy na bázi RNA či průlomové poznatky o formování kontinentů.

Tyto objevy ukazují, jak věda mění naše porozumění světu a nabízí nové cesty pro lidstvo.

Foto: AI, Dall-e
Zdroje informací: Science, AV
Související články
Počátky naší civilizace si hrdě spojujeme s vynálezem zemědělství. Jídlo už nebylo třeba namáhavě hledat, začali jsme si ho pěstovat. Pokud si myslíte, že tím jsme se odlišili od zvířat, pak se mýlíte. Někteří živočichové nás předběhli, dokonce o miliony let. Například termiti. Pokud se dostanete do Zambie v období po deštích, průvodci vás nejspíš zavezou do […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Objevy Zajímavosti 11.12.2024
Původně šlo o čistokrevnou parodii, v průběhu let se Ig Nobelova cena vyvinula v respektované uznání inovativního výzkumu. A letos nechybělo ani české zastoupení. Falešnou skromnost odložme stranou, úspěch to je významný – konkurence na poli bláznivého výzkumu je totiž veliká. „Každý nositel Ig Nobelovy ceny udělal něco, co lidi nejprve rozesměje, a pak přiměje k zamyšlení,“ připomněl […]
Luční rostliny ve střední Evropě začínají měnit své chování díky teplejším zimám posledních let. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že mnoho vytrvalých druhů zůstává i během zimy zelených a fotosynteticky aktivních. Jejich zimní listy mají navíc unikátní vlastnosti, díky kterým dokážou odolat náhlým mrazům, které ani v mírnějších zimách nejsou výjimkou. V minulosti […]
Objevy Zajímavosti 25.11.2024
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti, zejména za výzkum spintroniky. Jungwirthův výzkum spintronických pamětí je zásadní pro vývoj procesorových čipů budoucnosti. Tradiční magnetické materiály, které dnes nacházíme i v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz