Domů     Objevy
Česká věda slaví světové úspěchy: Objev altermagnetismu a revoluční léčba HIV
Jan Zelenka 19.12.2024

Časopis Science, jedna z nejprestižnějších vědeckých platforem, zařadil do svého přehledu 10 nejvýznamnějších objevů roku 2024 hned dva, na nichž se podíleli čeští vědci. V kategorii fyziky zaujal objev altermagnetismu, nového typu magnetismu, a v oblasti medicíny byla oceněna průlomová injekční léčba HIV s 99,9% účinností, na níž pracoval i český vědec..

O výzkumu altermagnetismu, který vede Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, a zahrnujuje spolupráci českých, rakouských, britských a německých vědců, jsme psali.  Představuje zásadní průlom.

Altermagnetismus: Nová kapitola v magnetismu

Altermagnety kombinují výhody feromagnetů a antiferomagnetů, což z nich činí ideální materiál pro ultraškálovatelnou elektroniku a nové paměťové systémy. Na rozdíl od běžných magnetů altermagnety nevytvářejí rušivé magnetické pole, ale umožňují modulaci elektrického proudu.

Klíčem k ověření byl experiment s cirkulárním dichroismem – rozdílnou absorpcí levotočivě a pravotočivě polarizovaného světla. Pomocí tenké vrstvy teluridu manganu (MnTe) a synchrotronového záření se vědcům podařilo pozorovat jedinečný magnetický jev, který potvrzuje teorii.

„Výsledky experimentu přesně odpovídají našim předpovědím,“ uvedl Jan Kuneš z Masarykovy univerzity.

Budoucnost altermagnetů

Altermagnety mohou najít uplatnění v průmyslu, například při výrobě čipů a spintronických součástek, které slibují vyšší rychlost a odolnost vůči magnetickému rušení. Podle profesora Tomáše Jungwirtha z AV ČR jde o objev s obrovským potenciálem pro budoucí technologie.

Tento průlom je světovou premiérou a představuje další důkaz špičkové úrovně české vědy. Vědci pokračují v hledání dalších materiálů, které by mohly rozšířit využití tohoto nového typu magnetismu.

„Objev skutečně otevírá nové možnosti pro informační technologie, například efektivnější polovodiče a supravodiče,“ uvedl profesor Ján Minár ze Západočeské univerzity v Plzni. Experimentální důkaz altermagnetismu publikoval časopis Nature a zařazení tohoto objevu mezi top vědecké úspěchy je důkazem jeho významu.

Futuristická vědecká ilustrace předvádějící koncept altermagnetismu.

Léčba HIV: Krok k ukončení epidemie

Dalším oceněným objevem je lenacapavir, injekční lék na HIV, který chrání před nákazou po dobu šesti měsíců. Na vývoji této látky pracoval i český biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který působí v USA. „Lék má potenciál zásadně omezit šíření HIV, pokud bude dostupný,“ řekl nedávno Cihlář.

Lenacapavir nejen chrání před nákazou, ale přináší i nové poznatky o klíčovém kapsidovém proteinu viru. Přesto však jeho budoucí úspěch závisí na ceně a dostupnosti, což je výzvou zejména pro země se středními příjmy.

Další významné objevy roku 2024

Kromě českých úspěchů zahrnul Science mezi top objevy snímky z vesmírného dalekohledu JWST, nové přístupy v léčbě autoimunitních chorob pomocí CAR-T terapie, inovativní pesticidy na bázi RNA či průlomové poznatky o formování kontinentů.

Tyto objevy ukazují, jak věda mění naše porozumění světu a nabízí nové cesty pro lidstvo.

Foto: AI, Dall-e
Zdroje informací: Science, AV ČR, ZČU
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz