Před pár lety australští astronomové zpozorovali něco neobvyklého. Jen 4000 světelných let od naší domoviny se nacházel zdroj podivného a poněkud záhadného rádiového signálu.
Takový signál astronomové totiž ještě nezachytili. Blikal jako pulzar, akorát že zdaleka ne tak rychle, mezi jednotlivými pulzy byly velké pauzy. Vědci si tenkrát marně lámali hlavu s tím, kdo takové prazvláštní signály může vysílat.
Samozřejmě, že takový jev vědce zaujal. Postupem času pozorování odhalila další dva podobné zdroje signálu, nejprve jeden ve vzdálenosti 15 000 světelných let a nyní další, v systému GLEAM-X J0704-37, od kterého k nám letí světlo pět tisíc let.
Tento záblesk má zatím nejdelší periodu; každých 2,9 hodiny vydává záblesky dlouhé 30 až 60 sekund. Pátrání po původu signálu nyní zřejmě přineslo své výsledky.
Záhadným vysílačem je červený trpaslík, kterého doprovází ještě menší bílý trpaslík. „Náš nový objev leží daleko od galaktické roviny, takže v okolí je jen hrstka hvězd, a my jsme si nyní jisti, že rádiové vlny generuje jeden hvězdný systém,“ komentovala výsledky výzkumu astrofyzička Natasha Hurley-Walker z australské Curtinovy univerzity.
Klasický pulzar je extrémně rychle rotující neutronová hvězda. K tomu mají červení trpaslíci velmi daleko. Čerbení trpaslíci jsou nejrozšířenějším typem hvězd v naší galaxii a byť tyto objekty bývají někdy neklidné, horkokrevnosti pulzarů nedosahují a ani vzdáleně.
Proto je překvapením, že právě tato hvězda dokáže vydávat dlouhoperiodické rádiové záření. Faktorem, který to umožňuje, je právě přítomnost bílého trpaslíka, tedy zhroucené zbytkové jádro hvězdy, která kdysi byla podobná Slunci.
Tyto ultrahusté objekty mají hmotnost právě jako naše Slunce nebo o něco větší, přičemž jejich velikost se klidně může srovnávat s velikostí Měsíce. Nicméně, pokud jsou obě hvězdy na dostatečně blízké oběžné dráze, bílý trpaslík by mohl akreovat materiál z červeného trpaslíka;
tento proces by mohl vést k neustálému vyzařování paprsků z pólů bílého trpaslíka. Toto záření není vidět, ale jakmile zasáhne červeného trpaslíka, mohou se objevit záblesky. Nyní astronomové hodlají oblast prozkoumat na rádiových a ultrafialových vlnových délkách, aby byla přítomnost bílého trpaslíka definitivně potvrzena.
Pokud by se to potvrdilo, znamenalo by to, že GLEAM-X J0704-37 je pulsar bílého trpaslíka, což je jeden z nejvzácnějších druhů hvězd v Mléčné dráze.