Domů     Vesmír
Návrat člověka na Měsíc se opět odkládá, oznámila NASA

Poslední lidská posádka přistála na Měsíci v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Mise Artemis, s cílem vrátit astronauty na Měsíc, byla formálně založena v roce 2017, během prvního funkčního období staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Po mnoha odkladech se měla uskutečnit v roce 2026, nyní však NASA oznámila, že ke startu mise Artemis III nedojde dříve než v polovině roku 2027..

V roce 2022 odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral mise Artemis I. Byla vypuštěna nosná raketa SLS nesoucí kosmickou loď Orion, v prvním kroku bez lidské posádky. Jejím hlavním úkolem byl oblet Měsíce a dále také rozmístění deseti miniaturizovaných satelitů CubeSat, které prováděly různé výzkumy v hlubokém vesmíru, například studium toho, jak záření ovlivňuje DNA či hledání vodního ledu na Měsíci.

Po necelých 26 dnech strávených ve vesmíru přistála Artemis I dne 11. prosince 2022 v Tichém oceánu.

Při nástupu do funkce slíbil prezident Trump přistání lidské posádky, jejíž součástí by byla i první žena, na Měsíci už v roce 2022, tedy k 50. výročí uskutečnění poslední mise Apollo, ovšem cíle to byly příliš ambiciózní.

První start Orionu na Space Launch System byl původně stanoven dokonce už na rok 2016, ale čelil mnoha zpožděním v důsledku nedostatku financí, epidemie covidu-19, přílišné technické náročnosti mise i soudního sporu s Blue Origin. Nakonec tedy odstartoval až dne 16. listopadu 2022 jako mise Artemis I.

Posun misí Artemis II a III

Ve druhém kroku je plánovaný let SLS a kosmické lodi Orion s lidskou posádkou. Čtyři astronauti by v rámci mise Artemis II měli provést rozsáhlé testy na oběžné dráze Země a obletět Měsíc. Strávit ve vesmíru by přitom měli 10 dní.

Navázat na ni by měla mise Artemis III, v jejímž rámci by lidská posádka měla poprvé od roku 1972 přistát na Měsíci. Dlouhodobým cílem programu je pak zřízení stálé základny na Měsíci, která by usnadnila lidské mise na Mars.

loď Orion

Nyní ovšem Bill Nelson, končící administrátor NASA, oznámil, že se termíny uskutečnění obou těchto plánovaných misí odkládají. Mise Artemis II by měla proběhnout nejdříve na jaře, mluví se o měsíci dubnu, roku 2026. Navazující mise Artemis III je pak naplánována až na polovinu roku 2027, přičemž předchozí termín byl už v roce 2026. Jedním z hlavních důvodu odkladu jsou potíže s tepelným štítem Orionu, který byl při misi Artemis I poškozen více, než se předpokládalo.

Změní misi Artemis nový administrátor NASA?

Pro misi Artemis II zůstane jeho design nicméně stejný, změní se pouze trajektorie letu a především vstupu do atmosféry Země, což by mělo zajistit, že bude štít vystaven menšímu tepelnému namáhání během návratu.

Nicméně je možné, že se situace ještě vyvine úplně jinak. Donald Trump totiž za Nelsonova nástupce zvolil známého miliardáře a vesmírného turistu Jareda Isaacmana, který možná bude chtít přípravy na cestu na Měsíc urychlit.

Ve hře je i možnost opuštění problematického SLS a lodě Orion. V takovém případě by pak program Artemis spoléhal na loď Starship společnosti SpaceX. Pravděpodobnost, že k tomu dojde, se s nástupem Donalda Trumpa zvýšila, protože Isaacman a Elon Musk, šéf SpaceX, jsou dobří přátelé.

Musk sám se navíc stal blízkým podporovatelem Trumpa. Technicky by byl však takový krok ještě komplikovanější než pokračování ve stávajícím programu Artemis.

Zdroj: space.com

Foto: NASA/Radislav Sinyak
Zdroje informací: space.com
Štítky:
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz