Domů     Zajímavosti
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Martin Janda 8.12.2024

Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním řešením:

s dvojicí družic Proba-3, které dokážou Slunce na povel zastínit. Tato mise, jež byla zahájena tento týden, umožní vědcům nahlédnout pod závoj sluneční koróny, jakoby šlo o zákulisí ohnivé hvězdné show..

Proba-3 je dvojice družic, které budou létat ve formaci po eliptické dráze kolem Země. Co činí tuto misi, která nese i českou stopu, výjimečnou, je schopnost obou družic vytvořit umělé zatmění Slunce. Menší družice, která bude fungovat jako štít proti slunečnímu světlu, se umístí přímo před Slunce z pohledu druhé družice, vybavené vědeckými přístroji.

Badatelé pak budou mít vzácnou možnost pozorovat sluneční korónu, což je atmosférická vrstva Slunce, která zůstává za normálních okolností skrytá kvůli oslnivému světlu samotné hvězdy.

Klíčem k úspěchu mise je precizní synchronizace obou družic. Musí být schopny udržet stabilní vzdálenost a polohu s přesností na milimetry, přestože se pohybují rychlostí několika kilometrů za sekundu.

Proto ESA využije pokročilé technologie pro navigaci a kontrolu formace. Taková přesnost poskytne vědcům až šest hodin denně na studium sluneční koróny, což je výrazně více než při běžných přírodních zatměních, která trvají jen několik minut.

Sluneční koróna hraje klíčovou roli ve vesmírném počasí, které ovlivňuje Zemi. Je to místo, kde vznikají sluneční erupce a výrony koronální hmoty, tedy obrovské výtrysky plazmatu a magnetických polí, které mohou poškodit satelity, vyvolat geomagnetické bouře a narušit energetické sítě na Zemi.

Přesto je koróna stále špatně prozkoumaná kvůli technickým obtížím při jejím pozorování. Proba-3 by mohla přinést nové informace o mechanismech těchto jevů a pomoci lépe předpovídat jejich vliv na naši planetu.

Kromě vědeckého přínosu má Proba-3 i technologický význam. Testování formace družic a jejich koordinace otevírá dveře k budoucím misím, které budou vyžadovat podobné dovednosti, například pro vesmírné observatoře, megakonstelace satelitů nebo meziplanetární mise.

Foto: Evropská kosmická agentura
Zdroje informací: Evropská kosmická agentura
Související články
Medicína Zajímavosti 20.12.2024
Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu těhotenství, a zdá se, že jsou tyto změny trvalé. Je tak trochu paradoxem, že ačkoliv se některé z nejdramatičtějších hormonálních […]
Historie Zajímavosti 20.12.2024
Neandertálci jsou dnes považováni za naše nejbližší příbuzné, víme dokonce, že docházelo ke křížení mezi nimi a ranými Homo sapiens. Před 34 000 lety však došlo k jejich vyhynutí. Odborníci se snaží nalézt odpověď na otázku, co za tím stálo. Možností je mnoho, za některými z nich pak stojí naši předchůdci. Jak velký podíl na […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy.   Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz