Domů     Technika
Škoda Auto vyrobila už 1 000 000 bateriových systémů
Jan Zelenka 5.12.2024

Škoda Auto ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila jubilejní miliontý bateriový systém. V současnosti se pracuje na dvou montážních linkách s celkovou kapacitou 1 500 kusů denně.

Kapacita se pohybuje mezi 55 a 91 kWh (využitelná 52 až 86 kWh) a vedle vozů Škoda Enyaq a Elroq se tyto komplety montují také do dalších modelů koncernu Volkswagen, zejména značek Volkswagen, SEAT/CUPRA a Audi.

„Dosažení milníku v podobě milionu vyrobených bateriových systémů společností Škoda Auto svědčí o vysokém nasazení našeho týmu a těsné spolupráci s dalšími značkami. Tento úspěch také zdůrazňuje naše záměry v oblasti udržitelné mobility a je příspěvkem k zajištění transformace odvětví směrem k ekologičtější budoucnosti.

V současnosti podnikáme i další kroky: V Mladé Boleslavi již probíhá výstavba dalšího zařízení pro rozšíření kapacity výroby bateriových systémů,“ říká Andreas Dick, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Výrobu a logistiku.

Milion baterií z Mladé Boleslavi pro modely koncernu

Škoda Auto vyrábí vysokonapěťové bateriové systémy od září 2019, kdy byla zahájena montáž trakčních akumulátorů pro plug-in hybridní model Superb iV. Od května 2022 pak v Mladé Boleslavi vznikají bateriové systémy pro plně elektrické vozy na platformě MEB. Tyto komplety nacházejí využití jak v elektromobilech Škoda Enyaq a novém SUV Elroq, tak ve vozech značek Volkswagen, Audi a SEAT/CUPRA.

V roce 2023 bylo výrobní zázemí v Mladé Boleslavi rozšířeno o druhou linku a celková denní kapacita tím dosáhla 1 500 bateriových systémů.

Současný výrobní program se soustředí pouze na baterie pro platformu MEB, kapacita činí 1 500 jednotek za den.

Výrobní zázemí se rozkládá na ploše přibližně 10 500 m² a v jednotlivých směnách se do montáže zapojí kolem 90 zaměstnanců. K dispozici mají 82 plně automatizovaných robotů, které zabezpečují manipulaci s obzvláště těžkými součástmi.

Nový bateriový systém pro platformu MEB opouští linku každých 60 sekund. Hmotnost finálního kompletu činí zhruba 490 kilogramů (v případě varianty s kapacitou 82 kWh).

Lithium-iontové trakční akumulátory vyráběné v Mladé Boleslavi se vyznačují modulární konstrukcí, která usnadňuje výrobu široké škály variant. Baterie se skládají z 8 až 13 modulů s 16 až 26 články a kapacitou 55 až 91 kWh (čistá kapacita: 52 až 86 kWh).

Unikátní technologie ve výrobě: tomografické centrum

Letos v červnu otevřela Škoda Auto špičkové pracoviště pro kontrolu kvality vyráběných baterií, které využívá v automobilovém průmyslu zcela ojedinělou technologii počítačové tomografie neboli CT sken.

Systém podrobně zobrazuje detaily o velikosti až 4 mikrony, tedy čtyři tisíciny milimetru.

Technologie umožňuje detailní zobrazení vnitřních částí a nalezení případných odchylek u jednotlivých dílů bez nutnosti rozebírat celý bateriový systém. Zároveň lze na tomto zařízení zkoumat články, které již byly v provozu.

Foto: Škoda Auto
Zdroje informací: https://www.skoda-storyboard.com/cs/tiskove-zpravy-archiv/skoda-auto-vyrobila-1-000-000-bateriovych-systemu-pro-vozy-koncernu-volkswagen/
Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz