Domů     Medicína
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce

Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni..

Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, další tisíce jich trpěly zdravotními obtížemi. Poté, co američtí vědci v roce 2019 zjistili, že hlavní příčinou poškození plic byl acetát vitaminu E neboli tokoferol acetát obsažený v takzvaných liquidech čili náplních do elektronických cigaret, přestala se tato látka v elektronických cigaretách používat.

Ovšem i nadále se v nich nacházejí jiné látky, jako jsou konzervanty, barviva a příchutě, jež mají obdobné vlastnosti jako tokoferoly. O vapování se přitom traduje, že je zdraví téměř neškodné.

Acetát vitaminu E oslabuje povrchovou vrstvu plic

České vědce z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR proto zajímalo, jaký přesný vliv mají tyto látky na fungování lidských plic. Na studii spolupracovali s kolegy z Helsinské univerzity, její závěry následně publikovali v Scientific Reports.

Při zkoumání využili prasečí surfaktant, což je bílkovinovo-tuková vrstva nacházející se na povrchu plicních sklípků. Vzorky surfaktantu přidávali na vrstvu vody, která je v plicích normálně přítomna, a nechali na ně působit acetát vitaminu E.

Zajímalo je, jak se bude v důsledku jeho působení měnit povrchový tlak vzorku, který byl v pravidelných intervalech roztahován a smršťován, aby bylo napodobeno dýchání. Vlivem acetátu vitaminu E došlo k prudkému zvýšení povrchového tlaku na povrchu plicních sklípků.

Lukasz Cwiklik, vedoucí výzkumu z AV ČR, popisuje, co odborníci viděli pod fluorescenčním mikroskopem: „Viděli jsme, že po přidání tokoferolu na vzorek vznikaly deformace a shluky molekul, a to přesně ve chvíli, kdy se začal povrchový tlak zvyšovat, což znamená, že tokoferol se do vrstvy surfaktantu zabudoval.“.

Vapování není zdraví neškodné

Kolegové z Helsinské univerzity závěry potvrdily poté, co provedli molekulární simulace. Vitamin E v elektronických cigaretách poškozuje plíce, deformuje a oslabuje jejich takzvanou ochrannou lipidovou vrstvu.

Vědci šli ale ve svých zkoumáních ještě dále. Zajímaly je i účinky běžně prodávaných liquidů, které již acetát vitaminu E neobsahují. I ty měly vliv na povrchový tlak plicních sklípků, v tomto případě ho však snižovaly.

„Z toho vyplývá, že nepříznivý vliv na plíce má i základ liquidů,“ vysvětluje Lukasz Cwiklik.

Nebezpečí vapování tkví v tom, že ho mnoho lidí považuje za méně škodlivou variantu běžného kouření. Z průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v Česku za rok 2023 vyplývá, že až polovina mladých ve věku 15 až 24 let užívá nikotinové výrobky, z toho třetina denně.

Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje přísnější regulaci jejich prodeje, protože obliba elektronických cigaret mezi mladými vzrůstá. Mohl by být například zakázán prodej ochucených náplní, čímž by se snížila atraktivita elektronických cigaret pro mládež.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Akademie věd ČR
Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz