Domů     Medicína
Miniaturní robotická ruka umí uchopit virus
By Xing Wang

K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku.

Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než se nemoc rozvine..

DNA již dříve prokázala, že je ideálním materiálem pro konstrukci všestranných nanorobotů pro biomedicínské aplikace. Vzniklo několik struktur, které ale postrádaly obratnost k uchopení jednotlivých virových částic.

To nyní změnil DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, za kterou stojí výzkumníci z University of Illinois Urbana – Champaign. Při její konstrukci se inspirovali úchopovou schopností lidské ruky, případně ptačích pařátů.

DNA NanoGripper disponuje čtyřmi ohebnými prsty s klouby a dlaní. Vše je přitom složené z jediného kusu DNA, struktura tak napodobuje origami, japonské umění skládání rozličných motivů z papíru. Každý prst má tři klouby, stejně jako lidský prst, a má i podobnou pohyblivost.

Za vývojem robotické ruky stojí tým vedený Xingem Wangem, profesorem bioinženýrství a chemie na University of Illinois. „Chtěli jsme vyrobit robota z měkkého materiálu, v nanorozměrech a s uchopovacími funkcemi, jež nebyly nikdy předtím viděny, který by byl schopen interagovat s buňkami, viry a dalšími molekulami pro biomedicínské aplikace,“ říká k tomu Wang.

Umí detekovat koronavirus

Vědci využili DNA pro její strukturální vlastnosti, je silná, flexibilní a programovatelná. Avšak její skládání jako origami je z hlediska designu nové. „Skládáme jeden dlouhý řetězec DNA tam a zpět, abychom vytvořili všechny prvky, statické i pohyblivé, v jednom kroku,“ vysvětluje Wang.

Prsty obsahují oblasti zvané DNA aptamery, které jsou speciálně naprogramované tak, aby se vázaly na molekulární cíle. Konkrétně v případě viru SARS-CoV-2 kolem spike proteinu viru. Prsty se ohnou, aby virus obalily.

By Xing Wang

Aby byl DNA NanoGripper schopen detekovat konkrétně vir stojící za covidem-19, spojil se tým profesora Wanga se skupinou vedenou profesorem elektrotechniky a počítačového inženýrství z Illinois Brianem Cunninghamem, který se specializuje na biologické snímání.

Cunningham objasňuje princip fungování: „Když je virus držen NanoGripperem, spustí se fluorescenční molekula, která uvolní světlo při osvětlení LED diodou nebo laserem. Velké množství fluorescenčních molekul umožní detekčnímu systému počítat každý virus jednotlivě.“.

Prevence nemocí

Nanorobotická ruka je tak schopna identifikovat nákazu covidem-19 stejně spolehlivě jako PCR test. Profesor Wang nicméně věří, že kromě diagnostiky virové infekce byl mohl být NanoGripper aplikován i v preventivní medicíně, mohl by blokovat vstup virů do těla a zabránit jim v infikování buněk.

„Aplikace poté, co již byl člověk infikován, by byla obtížná, využít bychom ho však mohli v preventivní terapii,“ domnívá se Wang. „Mohli bychom vyrobit antivirový nosní sprej.“.

Nos je oblíbeným místem vstupu do těla pro respirační viry, jako je COVID nebo chřipka. „Nosní sprej s NanoGripperem by mohl zabránit vdechovaným virům v interakci s buňkami v nose,“ myslí si Wang. Navíc by snadno mohl být navržen tak, aby cílil i na jiné viry, jako je chřipka, HIV nebo hepatitida B. Využit by mohl být i pro cílené podávání léků.

Prsty by do budoucna mohly být naprogramovány tak, aby identifikovaly specifické markery rakoviny, v dlani by se pak skrýval lék, který by byl přenášen přímo do cílových buněk.

Foto: University of Illinois Urbana – Champaign
Zdroje informací: University of Illinois Urbana – Champaign, Science Robotics, National Library of Medicine
Štítky:
Související články
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz