Výuka dějepisu a občanské nauky se stane záživnější s novou českou AI platformou Hitchat.ai, která umožňuje komunikovat s historickými i současnými osobnostmi politického, kulturního a společenského života.
K dispozici je například Karel IV., Tomáš Baťa, T. G. Masaryk, Gándhí, J.F.K. a další. Platforma má také svou zábavnou část, do které patří influenceři Karlos Vémola nebo „ostravská bohyně“ Eva Šindlerová.
První školou, která testuje zapojení platformy do výuky, je pražská Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium. Podle ředitele Radko Sáblíka je ohlas mezi studenty a pedagogy pouze pozitivní.
Hitchat.ai je nástroj pro tvorbu digitálních avatarů konkrétních osob, ať už jsou to známé osobnosti veřejného života, nebo samotný uživatel. Jeho avatar se pak může stát osobním asistentem či sloužit k jiným specifickým účelům například v podnikání.
Avataři komunikují ve více než 30 jazycích a zároveň mluví hlasem reálné předlohy – samozřejmě pokud existuje původní audio nahrávka.
Platforma je postavena na principu statistického LLM modelu (Large Language Model), který lze trénovat na konkrétních datech a zdrojích. Tedy namísto velmi obecného AI asistenta (jazykového modelu) je v Hitchat.ai vytvářena digitální kopie konkrétního člověka za pomoci vybraných a ověřených dat. Výsledkem je pak samostatný LLM model, který komunikuje jako avatar této osoby.
Na rozdíl od jiných aplikací si Hitchat pamatuje předchozí komunikaci s uživatelem a navazuje na dříve sdělené informace.
Zakladateli projektu jsou Radek Lunda a Tomáš Podrazil, kteří již uspěli v USA, kde připravovali virtuální prohlídky pro realitní developery.