Domů     Historie
Kostel v egyptské poušti odhaluje staré křesťanské pohřební praktiky
Martin Janda 9.11.2024

Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná.

V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem..

Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo biskupové pohřbíváni v kostelech, zatímco ostatní byli pochováváni na běžných hřbitovech. Zde, ve vzdálené a zapadlé oáze, však archeologové objevili pozůstatky obyčejných lidí přímo v bazilice.

„Fakt, že je tolik hrobů přímo uvnitř kostela, je pozoruhodný,“ říká egyptolog David Frankfurter z Bostonské univerzity, který se projektu přímo nezúčastnil.

Na rozdíl od starověkých egyptských pohřebních zvyklostí, které byly často okázalé a luxusní, křesťané tehdy upřednostňovali jednoduchost. Těla byla zabalena do lněných tkanin, pouze dvě z nich byla v rakvích.

Vedle jednoho těla našli archeologové svazky rozmarýnu, myrty a palmových listů, a jedno dítě bylo pohřbeno s bronzovým pohárkem. Jinak byly hroby velmi prosté.

Výzkumný tým pod vedením Davida Ratzana z Newyorské univerzity a Nicoly Aravecchiové z Washingtonské univerzity zahájil vykopávky už v roce 2012, avšak posléze čelil mnoha komplikacím. Politické nepokoje v regionu a smrt několika turistů omylem zabitých egyptskou armádou vedly k přerušení výzkumu na několik let.

Teprve v roce 2023 se mohli do Egypta vrátit a dokončit svou práci.

Tento kostel stál na východním okraji města Trimithis, dnes známého jako Amheida, které bylo kdysi živým centrem s tisíci obyvateli.

Kromě kostela zde byly objeveny také vila, pohanský chrám a římské lázně, což dokládá pestrý život ve městě navzdory jeho odlehlosti. I proto se město zachovalo do dnešních dnů v téměř původním stavu.

Město, přestože bylo odlehlé, prosperovalo díky vývozu datlí a oliv, které obyvatelé měnili za zboží z úrodných oblastí podél Nilu. Mezi pohřbenými byla i žena středního věku s plným chrupem, což může svědčit o dobré stravě a poměrně pohodlném životě, navzdory drsným podmínkám.

„Město bylo mnohem více propojeno se světem, než by se na první pohled mohlo zdát,“ uvedla Aravecchiová.

Samotná architektura kostela, obdélníková struktura s kolonádami, odráží tehdejší římský styl bazilik, což naznačuje, že římské stavební prvky dorazily i do Trimithis během několika let po přijetí křesťanství v Římě.

Císař Konstantin v Ediktu milánském z roku 313 právně uznal existenci křesťanské obcí, přičemž kostel v poušti byl postaven o několik desítek let později.

Nález hrobů pod kostelem odhaluje, že rané křesťanské pohřební zvyklosti byly otevřeny různým výkladům. „Bylo to zajímavé a zároveň nelehké období pro církev,“ říká Ratzan. Přestože mnoho lidí už křesťanství přijalo, stále zůstával prostor pro experimentování, a to i v přístupu k pohřebním praktikám.

„Lidé se zaměřovali spíše na tělo než na vzkříšení nebo duši,“ připomíná Frankfurter.

Přítomnost tolika ženských pozůstatků je také pozoruhodná. „Existují důkazy, že ženy měly v raném křesťanství významné postavení,“ uvedla odbornice na rané křesťanství Laura Nasrallahová z Yaleovy univerzity.

Ačkoliv není jisté, zda ženy pohřbené v Trimithis měly náboženské funkce, spekulace o jejich možné roli naznačují, že role žen v raném křesťanství byla rozmanitá.

Foto: NYU Amheida Excavations
Zdroje informací: NY Times, University of New York, University of Washington
Související články
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz