Domů     Technika
Designové auto roku s rekordem v Guinnnesovce
Jan Zelenka 7.11.2024
Toyota Prius

Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius.

Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší techniku, lepší spotřebu. Ale protože stejný hybridní systém dostala i Corolla, seznali inženýři, že nejnovější Prius musí být jiný.

A tak pátá generace je v Evropě, i na českém trhu, nabízená výhradně jako plug-in hybrid, čemuž odpovídá i cenovka (testovali jsme model za 1 150 000 korun, pozn. red.).

Toyota doposud po celém světě prodala přes 23 milionů elektrifikovaných vozů s hybridním nebo plug-in hybridní pohonem, z toho samotný model Prius tvořil přes 5 milionů.

Jeho Výsost Prius

Toyota doposud po celém světě prodala přes 23 milionů elektrifikovaných vozů s hybridním nebo plug-in hybridní pohonem, z toho samotný Prius tvořil přes 5 milionů aut.

Od svého uvedení v roce 1997 je široce oceňován pro svoji hospodárnost, ne však pro jízdní schopnosti. Pátá generace je však jiná, s naprosto jiným potenciálem. Vlastně je to nejvýkonnější a nejhospodárnější plug-in hybrid (na světě), se kterým je radost jezdit.

Srdcem auta je spalovací motor o objemu 2,0 litru s výkonem 152 koní (112 kW) a velmi vysokou termodynamickou účinností (41 %). Jednotka spolupracuje s novým elektromotorem o výkonu 163 koní (120 kW). Maximální systémový výkon tak činí 223 koní (164 kW).

Systém používá i novou jednotku řízení energie (PCU), jejíž součástí je integrovaný vysoce výkonný měnič DC-DC (nezbytný k úpravě napětí), který díky změně frekvence snižuje hladinu hluku v kabině. Jednotka je zabudována přímo na převodovce a disponuje 120 % výkonu předchozího provedení.

Samotná převodovka je o 60 % výkonnější než v případě předchůdce, přestože je díky tvarové optimalizaci o 20 % lehčí.

Po zaparkování vozidla lze k dobití baterie vozidla z běžné domovní zásuvky použít palubní nabíječku o výkonu 3,3 kW. Zcela vybitá baterie se naplno dobije za pouhé čtyři hodiny.

Lithium-iontová baterie s kapacitou 13,6 kWh vykazuje vyšší hustotu energie při nárůstu kapacity o 50 % i přes pokles počtu článků o 30 %, díky čemuž je bateriový modul kratší, a bylo tak možné jej zabudovat do prostoru pod zadními sedadly.

Čistě elektrický dojezd až 86 km umožňuje zvládat většinu každodenních potřeb bez použití spalovacího motoru. Na delších trasách nebo všude tam, kde nabíjení jednoduše není možné, přichází plug-in hybridní pohon s vylepšeným výkonem a ultra nízkými emisemi CO2, které v kombinovaném režimu podle WLTP činí pouze 11 g/km – doposud nejméně v rámci této modelové řady.

V Guinnessově knize rekordů

Prius a s plnou baterkou v reálném provozu okresek, měst a dálnice dokáže projet nádrž s neuvěřitelnou spotřebou pod 3,5 litru/100 km. To byl náš údaj.

To v Americe měli o litr lepší hodnoty, když tamní model ujel trasu z Los Angeles do New Yorku s průměrnou spotřebou 2,52 l/100 km, čímž výrazně vylepšil dosavadní nejlepší výsledek a vysloužil si zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Řidičem byl Wayne Gerdes, který se specializuje na dálkové úsporné jízdy. Po 3211,7 mil (5168,7 km) dlouhé cestě se Prius potýkal s různorodými podmínkami na silnici i s různým počasím. Vystoupal do nadmořské výšky 2133 metrů a v Mohavské poušti se musel vypořádat s vedrem dosahujícím více než 40 stupňů Celsia.

Cesta trvala týden a Gerdes na ní dosáhl průměrné spotřeby 93,158 mpg (2,52 l/100 km). Zlepšil tak předchozí rekord o téměř 0,6 l/100 km.

Kromě zápisu v Guinnesově knize rekordů zvítězila nová Toyota Prius i v kategorii designu soutěže World Car 2024 na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Na dalších místech skončil Ford Bronco a Ferrari Purosangue. Vítěze vybírala porota složená ze 100 významných mezinárodních automobilových novinářů z 29 zemí světa a šest světových odborníků na design.

Baterky a soláry

Snahu o maximální efektivitu dokládá příplatkové řešení v podobě fotovoltaických článků na střeše vozidla. Nabíjecí výkon panelu narostl ze 179 W na 185 W, přičemž články nyní dokážou denně vyprodukovat elektřinu k prodloužení elektrického dojezdu až o 8,7 km (na základě průměrné intenzity slunečního záření v japonském městě Nagoya).

Při zhruba týdenním parkování vozidla je tak možné baterii vozidla plně dobít. Střecha je přitom nyní o něco menší, ale díky novým fotovoltaickým článkům se celková účinnost zvýšila o více než 15 %.

Díky nárůstu kapacity baterie dále bylo možné implementovat funkci pro intenzivnější rekuperaci energie (Regeneration Boost), která stojí za výraznějším zpomalováním a účinnějším získáváním energie. Řidič může volit ze tří různých režimů rekuperace (slabý, střední nebo silný), a vychutnávat si tak uvolněnou jízdu, kdy až v 80 % případech zpomalování není vůbec zapotřebí používat brzdový pedál.

Nově vyvinutý motor 2,0 litru (152 k / 112 kW) a nový přední elektromotor (163 k / 120kW) dohromady dávají celkový systémový výkon 223 k (164 kW).

Předvídáme…

K ještě nižší spotřebě paliva přispívá i nový systém předvídání ‚Predictive Efficient Drive‘, který analyzuje řidičovy pravidelné trasy i způsob jízdy a automaticky optimalizuje používání režimu elektrické jízdy ve prospěch co nejnižší spotřeby.

Dále na základě údajů z navigace rozpoznává místa, kde se zpravidla prudce brzdí, a automaticky zde intenzivněji využívá rekuperaci k maximálnímu využití kinetické energie pro dobíjení. Když se blíží dálnice nebo stoupání s vyššími nároky na spotřebu energie, systém aktivně volí režim Hybrid, aby zajistil dobití baterie ještě před nárůstem odběru elektřiny, čímž pomáhá snižovat celkovou reálnou spotřebu vozidla.

S dalšími získanými údaji a narůstajícím počtem ujetých kilometrů je systém stále účinnější, a umožňuje tak efektivněji využívat elektrifikovaný pohon.

Toyota Prius Plug-in Hybrid

cena: od 929 000 Kč

motor: R4 o objemu 2,0 l + elektromotor

max. výkon: 112 kW (152 k)

baterie: lithium-iontová s kapacitou 13,6 kWh

max. výkon elektromotoru: 120 kW (163 k)

celkový systémový výkon: 164 kW (223 k)

Foto: Toyota
Zdroje informací: Toyota
Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
Technika 22.10.2024
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz