Domů     Vesmír
K rozvoji života na Zemi přispěla planetka, která se s ní před 3 miliardami let srazila

Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě..

Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila zatím poslední hromadné vymírání druhů v dějinách Země, je Cicxulubský kráter v oblasti Mexického zálivu. O posloupnostech průběhu tohoto destruktivního vymírání vědci stále vedou živé debaty, má se však za to, že umožnilo savcům, kteří za dob dinosaurů žili nočním životem, vyjít na denní světlo a postupně si podmanit všechny kontinenty.

Zatímco Cicxlubský asteroid přinesl zkázu života, jiná planetka umožnila jeho rozvoj na Zemi.

Zkáza versus rozvoj života na Zemi

V roce 2014 vědci zjistili, že až 200krát větší planetka, označovaná jako gigantická planetka S2, dopadla na Zemi před třemi miliardami let. Vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity se domnívá, že právě tato srážka napomohla rozvoji života na naší planetě.

„Víme, že poté, co se Země poprvé zformovala, stále poletovala v okolním vesmíru spousta sutin, které do naší planety narážely. Zjistili jsme však, že život na Zemi byl vůči těmto obřím kolizím odolný a že ve skutečnosti díky tomu vzkvétal,“ vysvětluje profesorka.

Archea

Zbytky gigantické planetky S2, která měla podle vědců k rozvoji života na Zemi výrazně přispět, se tým profesorky Drabonové vydal hledat do oblasti Barberton Greenstone Belt v Jihoafrické republice. Planetka měla asi 40 až 60 kilometrů v průměru a na Zemi zapůsobila jako „hnojivová bomba“.

Bakterie a jiné jednobuněčné organismy zvané archea se právě díky této srážce měly dostat ke klíčovým živinám, jako je fosfor, železo a uhlík.

Urychlení vývoje života na planetě

Planetky jako S2 zpravidla vznikly v raném období Sluneční soustavy, a proto obsahovaly řadu látek, které se v pozemských horninách nevyskytují. Byly rovněž zdrojem aminokyselin, základních stavebních látek života.

Před dopadem planetky S2 byla Země vodním světem, z moře vyčnívaly jen části pevniny. Život na planetě představovaly pouze primitivní mikroorganismy. Po srážce došlo k mnoha změnám. Silou nárazu se planetka S2 a část zemského povrchu odpařily.

To vytvořilo hustý mrak kolem Země, z něhož začaly pršet kapky roztavených hornin. Díky tomu se na planetu ve velkém množství dostal fosfor. Energie doprovázející srážku ohřála podnebí, takže horní vrstva oceánu začala vřít, což vedlo k tomu, že se do ovzduší vypařila voda.

Dopad planetky zformoval rovněž vlnu tsunami, která oběhla planetu a rozervala mořské dno. Tím se na povrch dostala voda z mořských hlubin bohatá na železo, které bylo dalším zdrojem energie pro bakterie.

Drabonová a její tým se na základě těchto zjištění domnívají, že dopad planetky S2 napomohl počátečnímu rozvoji života na Zemi.

Foto: Pixabay, WikiCommons by Maulucioni
Zdroje informací: BBC
Štítky:
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz