Domů     Technika
Česká stopa ve vesmíru: Z Klatov do rakety Ariane 6
Jan Zelenka 28.10.2024

Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6.

Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde bez několika komponent, které pocházejí právě z klatovského závodu ATC Space. Tady vyrobili hliníkové díly pro pomocné motory nosiče.

Naše firma se podílí na výrobě a kompletaci dvou zásadních komponent pro Ariane 6,” říká jednatel firmy Tomáš Kroták, „jedná se o takzvaný Forward Skirt a Rear Skirt.” Zmíněné části jsou zjednodušeně řečeno válce, které tvoří tělo pomocných motorů na tuhé pohonné látky, takzvaných boosterů.

Například Rear Skirt je kruhová základna samotného pomocného motoru na tuhé pohonné látky. Tento komponent přenáší sílu a hmotnost celé rakety před vzletem, čemuž odpovídá i jeho strukturální pevnost a odolnost.

Ariane 6 je středně těžký až těžký nosič srovnatelný s americkou raketou Atlas V nebo Falcon Heavy společnosti SpaceX.

Česká stopa ve vesmíru

Firma provádí konečnou montáž těchto komponent pomocí takzvaného nýtování, kdy se jednotlivé hliníkové díly skládají ve výsledný díl rakety Ariane 6. Pracovníkům pomáhá šestiosý robot PowerRACe s automatizovaným systémem určování polohy.

Robot provádí vrtání otvorů, do kterých pak pracovníci ručně vkládají spojovací prvky. Krom této činnosti vyrábí ATC Space taktéž jednotlivé hliníkové díly. Ty se ve firmě vyřezávají pomocí vodního paprsku a následně opracovávají na přesných CNC frézkách.

Firma je pevnou součástí výrobního řetězce nového nosiče. Zkušenosti místních pracovníků jsou Evropskou kosmickou agenturou ceněné. „Ušli jsme dlouhou cestu. Vycházíme ze zkušenosti s výrobou prvků pro raketu Ariane 5,” upozorňuje Tomáš Kroták na dlouholeté zkušenosti firmy.

„Při budování nového závodu pro díly rakety Ariane 6 ocenila ESA naše zkušenosti při návrhu továrny, jejího vybavení i dodržení harmonogramu výstavby. Řada prvků v naší výrobě patří již mezi naše know-how a máme plnou důvěru evropského kosmického průmyslu.” Mezi inovace, kterými ATC Space disponuje, patří například systém vakuového upínání specifických dílů, díky kterému je možné tyto přesné díly obrábět a nepoškodit je mechanicky.

Hlavní stupeň rakety. K němu se připojily dva boostery po obou stranách a vytvořily tak Ariane 62.

V současnosti se firma připravuje na výrobu vylepšených komponent dle upraveného designu horního prstence rakety. Všechny díly na plánované lety Ariane 6 první generace jsou již téměř dokončeny, a tak firma upravuje výrobu na budoucí variantu nosiče.

Foto: ATC Space
Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz