Domů     Technika
Česká stopa ve vesmíru: Z Klatov do rakety Ariane 6
Jan Zelenka 28.10.2024

Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6.

Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde bez několika komponent, které pocházejí právě z klatovského závodu ATC Space. Tady vyrobili hliníkové díly pro pomocné motory nosiče.

Naše firma se podílí na výrobě a kompletaci dvou zásadních komponent pro Ariane 6,” říká jednatel firmy Tomáš Kroták, „jedná se o takzvaný Forward Skirt a Rear Skirt.” Zmíněné části jsou zjednodušeně řečeno válce, které tvoří tělo pomocných motorů na tuhé pohonné látky, takzvaných boosterů.

Například Rear Skirt je kruhová základna samotného pomocného motoru na tuhé pohonné látky. Tento komponent přenáší sílu a hmotnost celé rakety před vzletem, čemuž odpovídá i jeho strukturální pevnost a odolnost.

Ariane 6 je středně těžký až těžký nosič srovnatelný s americkou raketou Atlas V nebo Falcon Heavy společnosti SpaceX.

Česká stopa ve vesmíru

Firma provádí konečnou montáž těchto komponent pomocí takzvaného nýtování, kdy se jednotlivé hliníkové díly skládají ve výsledný díl rakety Ariane 6. Pracovníkům pomáhá šestiosý robot PowerRACe s automatizovaným systémem určování polohy.

Robot provádí vrtání otvorů, do kterých pak pracovníci ručně vkládají spojovací prvky. Krom této činnosti vyrábí ATC Space taktéž jednotlivé hliníkové díly. Ty se ve firmě vyřezávají pomocí vodního paprsku a následně opracovávají na přesných CNC frézkách.

Firma je pevnou součástí výrobního řetězce nového nosiče. Zkušenosti místních pracovníků jsou Evropskou kosmickou agenturou ceněné. „Ušli jsme dlouhou cestu. Vycházíme ze zkušenosti s výrobou prvků pro raketu Ariane 5,” upozorňuje Tomáš Kroták na dlouholeté zkušenosti firmy.

„Při budování nového závodu pro díly rakety Ariane 6 ocenila ESA naše zkušenosti při návrhu továrny, jejího vybavení i dodržení harmonogramu výstavby. Řada prvků v naší výrobě patří již mezi naše know-how a máme plnou důvěru evropského kosmického průmyslu.” Mezi inovace, kterými ATC Space disponuje, patří například systém vakuového upínání specifických dílů, díky kterému je možné tyto přesné díly obrábět a nepoškodit je mechanicky.

Hlavní stupeň rakety. K němu se připojily dva boostery po obou stranách a vytvořily tak Ariane 62.

V současnosti se firma připravuje na výrobu vylepšených komponent dle upraveného designu horního prstence rakety. Všechny díly na plánované lety Ariane 6 první generace jsou již téměř dokončeny, a tak firma upravuje výrobu na budoucí variantu nosiče.

Foto: ATC Space
Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz