Domů     Medicína
Stres na pracovišti zvyšuje riziko srdeční arytmie
Martin Janda 27.10.2024

Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění..

Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University v Kanadě, který byl publikován v Journal of the American Heart Association, přináší nové poznatky o spojení mezi pracovním stresem a rizikem vzniku srdeční arytmie, konkrétně fibrilace síní (AFib).

Tato arytmie je nejběžnější poruchou srdečního rytmu a často vede k závažným komplikacím, jako je mrtvice nebo srdeční selhání.

Fibrilace síní je nepravidelný a často rychlý srdeční tep, který může způsobit špatnou cirkulaci krve a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin v srdci. Důsledkem jsou chaotické, nepravidelné stahy svalových vláken a tím pádem ztráta koordinované činnosti srdečních předsíní, tedy i ztráta jejich čerpací funkce.

Tento stav přitom postihuje miliony lidí po celém světě a zdaleka se nejedná jen o ty, co jsou ve středním nebo vyšším věku.

Studie provedená na vzorku téměř 6 000 kancelářských pracovníků ukázala, že lidé, kteří čelí vysokému pracovnímu napětí, mají o 83 % vyšší riziko vzniku fibrilace síní než ti, kteří takový stres nezažívají.

Pracovní napětí bylo definováno jako kombinace vysokých pracovních nároků (např. nadměrné pracovní zatížení a těsné termíny) a nízké míry kontroly nad pracovními úkoly.

Dalším významným faktorem, který zvyšuje riziko srdeční arytmie, je tzv. nevyváženost mezi úsilím a odměnou. Tento jev nastává, když pracovníci vkládají do své práce velké množství energie, avšak za to nedostávají odpovídající finanční ohodnocení nebo jiné formy uznání.

Lidé, kteří vnímají tuto nerovnováhu, mají o 44 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine fibrilace síní. Pokud se navíc kombinují obě tyto podmínky, tedy pracovní napětí a nevyvážená odměna, riziko vzniku arytmie stoupá až o 97 procent.

Závěry studie jasně ukazují, že je nutné přehodnotit způsoby, jakými jsou pracovníci vystavováni stresu na pracovišti. Podle vědců je přitom cesta ke snížení pracovního stresu mohla celkem snadná a známá.

Mezi tato opatření patří zavádění flexibilních pracovních rozvrhů, snižování nadměrného pracovního zatížení a zlepšení komunikace mezi zaměstnanci a vedením.

Výsledky této studie navíc ukazují, že zaměstnavatelé mohou zlepšit zdraví svých zaměstnanců zaváděním organizačních změn, které pomáhají omezit psychosociální stres. Například v minulosti již byla úspěšně aplikována opatření, jako je zpomalení implementace velkých projektů, aby se snížila pracovní zátěž, a pořádání pravidelných setkání mezi manažery a zaměstnanci, kde mohou otevřeně diskutovat o každodenních problémech.

Foto: AI
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz