Domů     Medicína
Stres na pracovišti zvyšuje riziko srdeční arytmie
Martin Janda 27.10.2024

Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění..

Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University v Kanadě, který byl publikován v Journal of the American Heart Association, přináší nové poznatky o spojení mezi pracovním stresem a rizikem vzniku srdeční arytmie, konkrétně fibrilace síní (AFib).

Tato arytmie je nejběžnější poruchou srdečního rytmu a často vede k závažným komplikacím, jako je mrtvice nebo srdeční selhání.

Fibrilace síní je nepravidelný a často rychlý srdeční tep, který může způsobit špatnou cirkulaci krve a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin v srdci. Důsledkem jsou chaotické, nepravidelné stahy svalových vláken a tím pádem ztráta koordinované činnosti srdečních předsíní, tedy i ztráta jejich čerpací funkce.

Tento stav přitom postihuje miliony lidí po celém světě a zdaleka se nejedná jen o ty, co jsou ve středním nebo vyšším věku.

Studie provedená na vzorku téměř 6 000 kancelářských pracovníků ukázala, že lidé, kteří čelí vysokému pracovnímu napětí, mají o 83 % vyšší riziko vzniku fibrilace síní než ti, kteří takový stres nezažívají.

Pracovní napětí bylo definováno jako kombinace vysokých pracovních nároků (např. nadměrné pracovní zatížení a těsné termíny) a nízké míry kontroly nad pracovními úkoly.

Dalším významným faktorem, který zvyšuje riziko srdeční arytmie, je tzv. nevyváženost mezi úsilím a odměnou. Tento jev nastává, když pracovníci vkládají do své práce velké množství energie, avšak za to nedostávají odpovídající finanční ohodnocení nebo jiné formy uznání.

Lidé, kteří vnímají tuto nerovnováhu, mají o 44 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine fibrilace síní. Pokud se navíc kombinují obě tyto podmínky, tedy pracovní napětí a nevyvážená odměna, riziko vzniku arytmie stoupá až o 97 procent.

Závěry studie jasně ukazují, že je nutné přehodnotit způsoby, jakými jsou pracovníci vystavováni stresu na pracovišti. Podle vědců je přitom cesta ke snížení pracovního stresu mohla celkem snadná a známá.

Mezi tato opatření patří zavádění flexibilních pracovních rozvrhů, snižování nadměrného pracovního zatížení a zlepšení komunikace mezi zaměstnanci a vedením.

Výsledky této studie navíc ukazují, že zaměstnavatelé mohou zlepšit zdraví svých zaměstnanců zaváděním organizačních změn, které pomáhají omezit psychosociální stres. Například v minulosti již byla úspěšně aplikována opatření, jako je zpomalení implementace velkých projektů, aby se snížila pracovní zátěž, a pořádání pravidelných setkání mezi manažery a zaměstnanci, kde mohou otevřeně diskutovat o každodenních problémech.

Související články
Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou […]
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebuje spát přiměřeně dlouho a jít do postele ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace nechová. Nejrůznější poruchy spánku jsou tak doslova celosvětovou epidemií, trpí jimi 50 až 70 milionů lidí, u nás zhruba 70 % dospělé populace. Je naděje […]
Naši předchůdci trávili většinu dne pohybem. Nám se díky pokroku daří přežívat bez větší fyzické námahy. Sezením trávíme až deset hodin denně, pohyb se pak snažíme dohnat hodinou v posilovně. Naše tělo ale i celkové zdraví tím však velmi trpí. Jak by tedy měl vypadat ideální den pro zdraví? To popsali ve svém výzkumu australští […]
Nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul plní obrovské množství funkcí. Je tekutým prostředím pro krvinky, transportuje vstřebané živiny nebo zabezpečuje imunitu. Plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá zejména k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení a očkovacích látek, nebo se podává přímo pacientům při zástavě krvácení či popáleninách. Její […]
Vědecký výzkum v oblasti reprodukce a metabolismu přinesl fascinující nové poznatky o energetických nákladech těhotenství u lidí, které byly dosud výrazně podceňovány. Nová studie odhalila, že energetické nároky lidského těhotenství dosahují téměř 50 000 kalorií, což je mnohem více, než se dosud předpokládalo. Tento objev, publikovaný v časopise Science, přináší nový pohled na náročnost těhotenství […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz