Domů     Technika
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
Jan Zelenka 10.10.2024

Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… má štempl na nejekologičtější auto roku….

Už před téměř 25 lety začínaly v Toyotě vznikat první hybridní vozy. Měly nižší spotřebu, nabíjely se jim baterie při brždění, měly srovnatelnou cena s běžnými vozy, ale vyšší zůstatkovou hodnotu. Za tu dobu Japonci prodali více než 20 milionů hybridů.

A nezanedbatelnou část z nich tvoří model C-HR, před čtyřmi lety vyhlášený jako „Nejekologičtější auto roku 2020“. Za žebříčkem stojí nezávislá organizace Green NCAP, která zohlednila výsledky svých výzkumů věnovaných úrovni emisí automobilů, a zahrnula do nich vozy s pohonem všeho druhu.

Průměrné spalování C-HR v testech činilo od 5,4 do 7,1 l/100 km. V kategorii „čistota vzduchu“ získala Toyota šest bodů z deseti. Koeficient energetické úspornosti byl 6,9 z 10 bodů a v kategorii emise skleníkových plynů se dočkala hodnocení 5,4 z 10 bodů.

V té době to bylo ještě „staré“ „cé-há-erko“ s atmosférickým benzínovým motorem 1.8 l spřaženým s elektromotorem o systémovém výkonu 122 koní.

Teď je tu nové C-HR s ještě lepšími hodnotami. Hybrid 1.8 l má výkon už 140 koní a verze 2.0 dokonce 198 k. Obě verze nabízejí v dané třídě nejlepší kombinaci výkonu, nízké spotřeby a nízkých emisí. V případě verze hybrid 2.0 AWD-i je živý charakter 198 koní spojen se spolehlivým pohonem všech kol.

Výkonnější hybridní motor dokáže zejména v městském provozu jet na elektřinu až 70 procent času.

Sprinter i vytrvalostní typ v jednom

Hybridní systém je založen na spolupráci spalovacího motoru s elektromotorem a díky tomu umožňuje flexibilitu jízdy. Elektromotor lze charakterizovat jako sprintera, jehož typickým znakem je rychlý start a běh na krátké vzdálenosti.

Benzínový motor je zase spíše vytrvalostní typ, který dokáže rozložit síly na celou trasu. Jejich spolupráce probíhá automaticky, takže oba druhy pohonu poznají, kdy a s jakým výkonem mají pracovat. Při jízdě lze používat oba pohony současně, nebo pouze elektrický pohon. Kromě toho si řidič může sám vybrat druh pohonu.

Nabíjí se při brždění

Hybridy se samy dobíjejí při brždění, které vytváří energii. Doporučuje se plynulá jízda a pokud možno delší pomalé brzdění. Baterie hybridního pohonu je nikl-metalhybridová, což znamená, že se liší od lithium-iontových baterií, které jsou známé z telefonů a notebooků.

Navíc má vlastní chladicí systém, který zaručuje její životnost během celého období používání vozidla.

Dnešní hybridy jsou připraveny na jízdu za jakýchkoliv klimatických podmínek, i po několika týdnech odstavení. Systém nikdy nepřipustí úplné vybití nebo nadměrné nabití baterie, protože pracuje v rozsahu 20 až 80 procent.

Jízda v hybridu je úsporná a zároveň dynamická. S palivem za 1000 korun ujede standardní „spalovák“ ve městě kolem 400 kilometrů, hybrid až tisíc kilometrů. Po silnicích jezdí toyoty, které mají najeto více než 300 000 kilometrů, a stále používají originální baterii namontovanou při výrobě.

Toyota C-HR je dnes v ČR k dostání už za 725 000 korun, varianta GR Sport za 900 000 korun.

Nová Toyota C-HR hybrid 2,0

Cena: od 779 000 Kč

Motor: atmosférická 2.0 + elektromotor

Výkon: 198 k

Spotřeba: 4.9 l/100 km

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz