Domů     Zajímavosti
Jak snížit teplotu ve vlivem změny klimatu přehřátých světových metropolích?
Zdroj: Pixabay

Letošní léto ukázalo, jak horko může v důsledku globálního oteplování být. Pocítili to lidé doslova ve všech koutech světa, nicméně vlny horka se přesto snášely lépe v přímořských letoviscích než rozpálených ulicích velkých měst.

Nyní přišli angličtí vědci s nápadem, jak teplotu ve světových metropolích snížit pomocí poměrně jednoduchého triku..

Stejně jako mnoho velkých měst i Londýn se ocitá tváří tvář růstu globálních teplot v nejisté situaci, protože je postavený tak, aby absorboval teplo. Disponuje řadou tmavých budov, asfaltovými silnicemi i podzemními železničními sítěmi, což z něj činí doslova „městský tepelný ostrov“.

Jeho městské části jsou výrazně teplejší než okolní venkovské oblasti. Proto se odborníci z University College Londýn rozhodli hledat způsoby, jak rozpálené město zchladit.

Vlnami horka sužovaný Londýn

Použitá metoda by měla být pokud možno rychle účinná, protože se očekává, že změna klimatu bude i nadále zvyšovat teplotu a sucho v hlavním městě Spojeného království, přičemž průměrný letní den bude do roku 2050 teplejší až o 3°C. Ve studii publikované 4. července letošního roku v časopise Geophysical Research Letters vědci zkoumali nejúčinnější způsoby, jak ochladit město tváří v tvář klimatickým změnám.

Zdroj: Pixabay

Zkoumali dopad různých strategií, včetně přidávání střešních solárních panelů, natírání střech na bílo nebo jejich pokrytí reflexním nátěrem (známým jako „chladné střechy“), pokrytí střech vegetací, výsadby většího množství vegetace na úrovni ulic a rozsáhlého nasazení klimatizace.

„Komplexně jsme testovali několik metod, které by města jako Londýn mohla použít k přizpůsobení se a zmírnění oteplování,“ prohlásil Oscar Brousse, hlavní autor studie a zároveň přednášející na University College Londýn, který se specializuje na městskou meteorologii a environmentální modelování.

Nejlepší metoda k ochlazení měst

Za tímto účelem vytvořili odborníci počítačový model Londýna a provedli 11 různých klimatických simulací s použitím různých technik k ochlazení města, přičemž každá předpokládala široké přijetí každé z nich.

Výsledky ukázaly, že „chladné střechy“, které byly natřeny bílou barvou nebo pokryty reflexním povlakem, snížily při masivním použití venkovní teplotu v průměru o 1,2 °C, v některých oblastech dokonce až o 2 °C. Rozsáhlá pouliční vegetace a solární panely způsobily pokles teplot asi o 0,3 °C, zatímco zelené střechy měly zanedbatelný dopad.

Rozsáhlé využití klimatizací sice ochladilo vnitřky domů, ale zvýšilo v centru Londýna venkovní teplotu až o 1 °C.

„Zjistili jsme, že ‚chladné střechy‘ jsou nejlepším způsobem, jak snížit teplotu ve městech během extrémně horkých letních dnů,“ komentuje výsledky Oscar Brousse. „Ostatní metody měly různé důležité vedlejší výhody, ale žádná nebyla schopna snížit venkovní městské teplo na téměř stejnou úroveň,“ dodává.

Studie měla několik omezení, včetně toho, že vědci sledovali pouze venkovní teplotu a nezvažovali jiné dopady, jako je zvýšená biodiverzita a nižší vnitřní teploty. „Navzdory těmto omezením očekáváme, že naše výsledky budou alespoň naznačovat, které intervence jsou schopny vyvolat největší chladící efekt v Londýně během horkých letních dnů,“ uvádí autoři studie.

Štítky:
Související články
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz