Domů     Zajímavosti
Jak snížit teplotu ve vlivem změny klimatu přehřátých světových metropolích?
Zdroj: Pixabay

Letošní léto ukázalo, jak horko může v důsledku globálního oteplování být. Pocítili to lidé doslova ve všech koutech světa, nicméně vlny horka se přesto snášely lépe v přímořských letoviscích než rozpálených ulicích velkých měst.

Nyní přišli angličtí vědci s nápadem, jak teplotu ve světových metropolích snížit pomocí poměrně jednoduchého triku..

Stejně jako mnoho velkých měst i Londýn se ocitá tváří tvář růstu globálních teplot v nejisté situaci, protože je postavený tak, aby absorboval teplo. Disponuje řadou tmavých budov, asfaltovými silnicemi i podzemními železničními sítěmi, což z něj činí doslova „městský tepelný ostrov“.

Jeho městské části jsou výrazně teplejší než okolní venkovské oblasti. Proto se odborníci z University College Londýn rozhodli hledat způsoby, jak rozpálené město zchladit.

Vlnami horka sužovaný Londýn

Použitá metoda by měla být pokud možno rychle účinná, protože se očekává, že změna klimatu bude i nadále zvyšovat teplotu a sucho v hlavním městě Spojeného království, přičemž průměrný letní den bude do roku 2050 teplejší až o 3°C. Ve studii publikované 4. července letošního roku v časopise Geophysical Research Letters vědci zkoumali nejúčinnější způsoby, jak ochladit město tváří v tvář klimatickým změnám.

Zdroj: Pixabay

Zkoumali dopad různých strategií, včetně přidávání střešních solárních panelů, natírání střech na bílo nebo jejich pokrytí reflexním nátěrem (známým jako „chladné střechy“), pokrytí střech vegetací, výsadby většího množství vegetace na úrovni ulic a rozsáhlého nasazení klimatizace.

„Komplexně jsme testovali několik metod, které by města jako Londýn mohla použít k přizpůsobení se a zmírnění oteplování,“ prohlásil Oscar Brousse, hlavní autor studie a zároveň přednášející na University College Londýn, který se specializuje na městskou meteorologii a environmentální modelování.

Nejlepší metoda k ochlazení měst

Za tímto účelem vytvořili odborníci počítačový model Londýna a provedli 11 různých klimatických simulací s použitím různých technik k ochlazení města, přičemž každá předpokládala široké přijetí každé z nich.

Výsledky ukázaly, že „chladné střechy“, které byly natřeny bílou barvou nebo pokryty reflexním povlakem, snížily při masivním použití venkovní teplotu v průměru o 1,2 °C, v některých oblastech dokonce až o 2 °C. Rozsáhlá pouliční vegetace a solární panely způsobily pokles teplot asi o 0,3 °C, zatímco zelené střechy měly zanedbatelný dopad.

Rozsáhlé využití klimatizací sice ochladilo vnitřky domů, ale zvýšilo v centru Londýna venkovní teplotu až o 1 °C.

„Zjistili jsme, že ‚chladné střechy‘ jsou nejlepším způsobem, jak snížit teplotu ve městech během extrémně horkých letních dnů,“ komentuje výsledky Oscar Brousse. „Ostatní metody měly různé důležité vedlejší výhody, ale žádná nebyla schopna snížit venkovní městské teplo na téměř stejnou úroveň,“ dodává.

Studie měla několik omezení, včetně toho, že vědci sledovali pouze venkovní teplotu a nezvažovali jiné dopady, jako je zvýšená biodiverzita a nižší vnitřní teploty. „Navzdory těmto omezením očekáváme, že naše výsledky budou alespoň naznačovat, které intervence jsou schopny vyvolat největší chladící efekt v Londýně během horkých letních dnů,“ uvádí autoři studie.

Štítky:
Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz