Domů     Vesmír
Země zachytila nový mini-měsíc
Martin Janda 14.9.2024

Když se asteroidy přibližují k Zemi, obvykle se dějí dvě věci. Buď ve většině případů Zemi minou nebo naši planetu zasáhnou a vytvoří na obloze jasnou světelnou čáru nebo v horším případě dopadnou až na povrch.

Avšak v ojedinělých případech je asteroid zachycen gravitací Země a nějaký čas obíhá planetu, čímž se z něj stává dočasný měsíc, byť jen pomíjivý..

V nedávné době byl pomocí pozemských teleskopů spatřen vesmírný kámen, který má právě takový osud: dočasně se stane dalším měsíčním společníkem Země. Asteroid s označením 2024 PT5, který byl zaznamenán v časopise Research Notes of the American Astronomical Society, má délku pouhých 10 metrů.

Astronomové vypočítali, že od 29. září do 25. listopadu bude asteroid obíhat Zemi, než se vymaní z gravitačního vlivu planety a zmizí v hlubinách vesmíru. „Je to opravdu zajímavé,“ uvedla výzkumnice zabývající se dynamikou asteroidů z Centra pro astrofyziku při Harvardově univerzitě a Smithsonianově institutu Federica Spoto, která se na studii nepodílela.

Dodala, že pozorování asteroidu 2024 PT5 pomůže vědcům lépe pochopit vesmírné objekty pohybující se v blízkosti Země a to včetně těch, které se občas střetnou s naší planetou.

Asteroidy, které se nedokážou vymanit z gravitačního pole Země a po určitou dobu ji obíhají, se označují jako mini-měsíce. Díky své malé velikosti a rychlosti je však obtížné je odhalit a přesně identifikovat.

Někdy se dokonce ukáže, že jde o umělé objekty, například evropská sonda Gaia určená k mapování hvězd byla jednou zaměněna za asteroid. Často se podobné omyly týkají také zbytků z raket.

„Pokaždé, když je objeven objekt s dráhou tak podobnou Zemi, je tu šance, že jde o vesmírný odpad,“ uvedl astronom z Universidad Complutense v Madridu a spoluautor studie Raúl de la Fuente Marcos. Pozorování asteroidu 2024 PT5 však podle něj ukazuje, že „se jedná o přírodní objekt, o tom není pochyb.“.

Asteroid byl objeven 7. srpna pomocí systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Podle astronomických výpočtů má asteroid před sebou dvouměsíční obíhání kolem Země, než se vydá dál.

Původ asteroidu 2024 PT5 naznačuje zajímavou zápletku. Jeho minulý pohyb naznačuje, že „by mohl být kusem vyvrženého materiálu po srážce s Měsícem,“ uvedl ředitel Centra pro studium objektů v blízkosti Země při NASAPaul Chodas.

Jinými slovy, nový mini-měsíc Země by mohl být malým fragmentem našeho skutečného Měsíce.

Aby byl objekt technicky považován za mini-měsíc, musí Zemi oběhnout alespoň jednou. Asteroid 2024 PT5 ale provede pouze pohyb ve tvaru podkovy. „Určitě tento podzim neoběhne celý systém Země a Měsíce, takže si nejsem jistý, zda bych ho klasifikoval jako mini-měsíc,“ řekl hlavní výzkumník radarového programu pro asteroidy v Jet Propulsion Laboratory Lance Benner.

Ať už se jedná o skutečné mini-měsíce, či nikoli, asteroidy obíhající kolem Země, jako je 2024 PT5, nejsou jen zajímavostí. Mnohé z nich obsahují drahé kovy, které by se někdy v budoucnu daly těžit. „Když se mluví o těžbě asteroidů, vždy se zmiňují mini-měsíce,“ uvedla Spoto.

Kovově bohatý vesmírný kámen, který skončí na oběžné dráze Země, možná s pomocí budoucí kosmické lodi, která by ho do této pozice navedla, by mohl být ideálním cílem pro horníky budoucnosti.

I výzkumníci zabývající se planetární obranou se zajímají o objekty, jako je 2024 PT5. Zaměřují se především na hledání blízkozemních asteroidů o průměru 140 metrů, tedy takových, které by mohly zničit celé město.

Doposud bylo identifikováno asi 11 000 z odhadovaných 25 000 rizikových asteroidů. Stále však zbývají miliony menších, ale přesto nebezpečných objektů, jejichž polohu neznáme, a které by mohly způsobit rozsáhlé škody a ztráty na životech, pokud by zasáhly obydlenou oblast.

Objev asteroidu 2024 PT5 nám připomíná, že „okolo Země je dost rušno,“ řekla Frederica Spoto. Vědět, kam všechna tato „doprava“ směřuje, je důležité pro nás všechny.

Související články
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz