Domů     Vesmír
Uhlík se ve vesmíru objevil mnohem dříve, než se dosud tušilo
Martin Janda 1.9.2024

Díky měření evropské sondy Planck víme, že vesmír je starý 13,81 miliardy let. Když mu tedy bylo 350 milionů let, byl takříkajíc v dětském věku. Přesto už obsahoval uhlík, základní stavební kámen života, jak jej známe ze Země..

Vyplývá to z pozorování Webbova teleskopu, který ve svém pohledu do vesmírné minulosti odhalil galaxii, ve které již 350 milionů let po Velkém třesku byl uhlík detekován. Ukázalo se, že zdejší supernovy již v té době uvolnily ohromné množství prvku se šesti protony v jádře.

Uhlík je přitom základem prvních planet i života, nicméně dříve se předpokládalo, že během kosmických dějin vznikl mnohem později.

Vznik prvních prvků ve vesmíru je fascinující příběh, který začíná Velkým třeskem a pokračuje složitými procesy ve hvězdách a supernovách. Už během prvních tří minut po Velkém třesku teplota vesmíru klesla dostatečně na to, aby umožnila vznik prvních atomových jader.

V této fázi vznikly lehké prvky vodík, helium a také stopové množství lithia. Nicméně, teprve až se vodíková mračna gravitačním kolapsem zhroutila a vznikly tak první hvězdy, v jejich nitru se postupně vytvářely podmínky pro zrod dalších těžších prvků.

Podle astronoma Roberta Maiolina z Cambridgské univerzity nový objev naznačuje, že život mohl potenciálně vzniknout již záhy po kosmickém úsvitu. Na Zemi vznikl zhruba před 3,7 miliardami let, ale v jiných koutech vesmíru to mohlo být teoreticky mnohem dříve.

I když samozřejmě, jen samotná existence uhlíku podmínky pro vznik života nezaručí.

Rané hvězdy byly poněkud odlišné od těch současných, tedy takových jako je naše Slunce. „Úplně první hvězdy jsou svatým grálem chemické evoluce, protože jsou tvořeny pouze prvotními prvky a chovají se velmi odlišně od moderních hvězd,“ řekl astrofyzik z Kavliho institutu pro kosmologii v Cambridge a hlavní autor nové studie Francesco D’Eugenio.

„Studiem toho, jak a kdy se uvnitř hvězd zformovaly první kovy, můžeme stanovit časový rámec prvních kroků na cestě, která vedla ke vzniku života.“.

Zkoumaná galaxie, která je pátou nejvzdálenější galaxií, jaká kdy byla pozorována, je malá a kompaktní, je asi 100 000krát menší než Mléčná dráha. „Když ji pozorujeme, je to jen zárodek galaxie, ale mohla by se vyvinout v něco docela velkého, přibližně o velikosti Mléčné dráhy,“ řekl D’Eugenio. „Ale na tak mladou galaxii je poměrně mohutná.“.

Analýza spektra světla přicházejícího z galaxie poskytla jistou detekci uhlíku a předběžné detekce kyslíku a neonu. „Od uhlíku k DNA je obrovská cesta, ale toto ukazuje, že tyto klíčové prvky tam v zásadě již jsou,“ řekl Maiolino.

Astrofyzik z pařížské Sorbonnské univerzity, který se na nejnovějších zjištěních nepodílel, Rafael Alves Batista, uvedl: „Tento výsledek je velkým skokem vpřed a je něčím, co jsme dosud neznali.“ Uvedl však, že z detekce uhlíku nelze extrapolovat pravděpodobnost vzniku života.

„Takový závěr bych nedělal,“ řekl. „Většina těchto raných hvězd je příliš hmotná, takže umírá velmi rychle. I kdyby tam planety byly, nejsem příliš optimistický, že by měly podmínky pro život. Zjištění jsou velmi zajímavá, ale nemyslím si, že jsou dostatečná k tomu, aby něco vyřešila.“.

Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz