Domů     Vesmír
Uhlík se ve vesmíru objevil mnohem dříve, než se dosud tušilo
Martin Janda 1.9.2024

Díky měření evropské sondy Planck víme, že vesmír je starý 13,81 miliardy let. Když mu tedy bylo 350 milionů let, byl takříkajíc v dětském věku. Přesto už obsahoval uhlík, základní stavební kámen života, jak jej známe ze Země..

Vyplývá to z pozorování Webbova teleskopu, který ve svém pohledu do vesmírné minulosti odhalil galaxii, ve které již 350 milionů let po Velkém třesku byl uhlík detekován. Ukázalo se, že zdejší supernovy již v té době uvolnily ohromné množství prvku se šesti protony v jádře.

Uhlík je přitom základem prvních planet i života, nicméně dříve se předpokládalo, že během kosmických dějin vznikl mnohem později.

Vznik prvních prvků ve vesmíru je fascinující příběh, který začíná Velkým třeskem a pokračuje složitými procesy ve hvězdách a supernovách. Už během prvních tří minut po Velkém třesku teplota vesmíru klesla dostatečně na to, aby umožnila vznik prvních atomových jader.

V této fázi vznikly lehké prvky vodík, helium a také stopové množství lithia. Nicméně, teprve až se vodíková mračna gravitačním kolapsem zhroutila a vznikly tak první hvězdy, v jejich nitru se postupně vytvářely podmínky pro zrod dalších těžších prvků.

Podle astronoma Roberta Maiolina z Cambridgské univerzity nový objev naznačuje, že život mohl potenciálně vzniknout již záhy po kosmickém úsvitu. Na Zemi vznikl zhruba před 3,7 miliardami let, ale v jiných koutech vesmíru to mohlo být teoreticky mnohem dříve.

I když samozřejmě, jen samotná existence uhlíku podmínky pro vznik života nezaručí.

Rané hvězdy byly poněkud odlišné od těch současných, tedy takových jako je naše Slunce. „Úplně první hvězdy jsou svatým grálem chemické evoluce, protože jsou tvořeny pouze prvotními prvky a chovají se velmi odlišně od moderních hvězd,“ řekl astrofyzik z Kavliho institutu pro kosmologii v Cambridge a hlavní autor nové studie Francesco D’Eugenio.

„Studiem toho, jak a kdy se uvnitř hvězd zformovaly první kovy, můžeme stanovit časový rámec prvních kroků na cestě, která vedla ke vzniku života.“.

Zkoumaná galaxie, která je pátou nejvzdálenější galaxií, jaká kdy byla pozorována, je malá a kompaktní, je asi 100 000krát menší než Mléčná dráha. „Když ji pozorujeme, je to jen zárodek galaxie, ale mohla by se vyvinout v něco docela velkého, přibližně o velikosti Mléčné dráhy,“ řekl D’Eugenio. „Ale na tak mladou galaxii je poměrně mohutná.“.

Analýza spektra světla přicházejícího z galaxie poskytla jistou detekci uhlíku a předběžné detekce kyslíku a neonu. „Od uhlíku k DNA je obrovská cesta, ale toto ukazuje, že tyto klíčové prvky tam v zásadě již jsou,“ řekl Maiolino.

Astrofyzik z pařížské Sorbonnské univerzity, který se na nejnovějších zjištěních nepodílel, Rafael Alves Batista, uvedl: „Tento výsledek je velkým skokem vpřed a je něčím, co jsme dosud neznali.“ Uvedl však, že z detekce uhlíku nelze extrapolovat pravděpodobnost vzniku života.

„Takový závěr bych nedělal,“ řekl. „Většina těchto raných hvězd je příliš hmotná, takže umírá velmi rychle. I kdyby tam planety byly, nejsem příliš optimistický, že by měly podmínky pro život. Zjištění jsou velmi zajímavá, ale nemyslím si, že jsou dostatečná k tomu, aby něco vyřešila.“.

Související články
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
Vesmír 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz